حساب کاربری

یا

امروز 1402/01/05 :
امروز 1402/01/05 :

بریکت چیست؟

برای آنکه به پاسخ درستی از بریکت چیست؟ دست یابیم لازم است نگاهی به تاریخ صنعت فولاد و نقاط عطف آن بیندازیم. یکی از نقاط عطف در صنعت فولاد، تولید آهن اسفنجی و بریکت است. تولید این محصول میسر تحول صنعت فولاد را رقم زده است. در ادامه بیشتر با بریکیت آشنا می‌شوید.

آهن اسفنجی چیست؟

بریکت چیست؟ بریکت در واقع آهن اسفنجی فشرده شده است. آهن اسفنجی همان طور که از نامش مشخص است، دارای بافتی اسفنجی شکل است. این آهن مانند اسفنج دارای تخلخل بسیار زیادی است. آهن اسفنجی از سنگ آهن ساخته می‌شود و برای ساخت آن نیازی به انجام فرایند ذوب نیست. در بین بافت اسفنجی این آهن رطوبت و اکسیژن قرار می‌گیرد و به همین دلیل احتمال اشتعال آن را بیشتر می‌کند.

بریکت آهن اسفنجی چیست؟

بریکت اصطلاحی است که به آهن اسفنجی فشرده شده گفته می‌شود. از آهن فشرده شده برای تولید فولاد استفاده می‌شود و این فرایند موجب می‌شود که فولاد با کیفیت بالاتری تولید شود. به عبارت دیگر می‌توان گفت که آهن اسفنجی فشرده یا بریکت جای‌گزین ماده اولیه تولید فولاد شده است و از آن به جای ضایعات آهن در کارخانه‌ها استفاده می‌شود. این محصول در سه نوع سرد، گرم و نرمه تولید می‌شود و ویژگی‌ها و خواص آنها با هم متفاوت است.

کاربرد بریکت| بریکت چیست

حال که می‌دانید بریکت چیست، بهتر است نگاهی به کاربرد آن بیندازیم. کاربرد بریکت تحت تاثیر مزایای آن تعریف می‌شود. این محصول دارای مزایای بسیاری است و به همین دلیل کاربردهای گسترده‌ای هم دارد. برخی از کاربردهای بریکت به شرح زیر است.

 • استفاده از بریکت به جای ضایعات آهن در کوره‌‌ها
 • کاهش مصرف کک در کوره‌های بلند
 • افزایش کیفیت محصول تولید شده با بریکت
 • تولید فولاد آلیاژی

مشخصات فیزیکی بریکت

بریکت مشخصات مخصوص به خود را دارد و بر طبق مشخصاتش شناخته می‌شود. یکی از مشخصات این ماده اندازه و سایز آن است. سایز نرمال بریکت برابر ۱۴×۵×۳ سانتی‌متر و توزیع گرانولومتریک است.

معرفی انواع بریکت موجود در صنعت

همان طور که در هنگام معرفی بریکت گفته شد، این محصول در سه حالت گرم، سرد و نرمه تولید می‌شود و هر یک از انواع آن دارای مشخصات خاص خود هستند. در ادامه نگاهی به هر یک از سه حالت بریکت می‌اندازیم.

بریکت سرد

یکی از انواع آهن اسفنجی فشرده، بریکت سرد است و شکلی کروی و تو پر دارد. اما این مدل از بریکت چیست و چگونه تولید می‌شود؟

برای ساخت بریکت سرد، مواد اولیه در دمای محیط وارد دستگاه مخصوص بریکت زنی می‌شوند و بریکت در کوره تونلی ساخته می‌شود. در فرایند تولید بریکت سرد از زغال سنگ هم استفاده می‌شود. زغال سنگ نقش مهمی در روند تولید بریکت سرد یا CBI دارد. این ماده نقش گاز مونواکسید کربن را ایفا می‌کند و آهن اسفنجی توسط آن احیا می‌شود و سپس با آب و چسب مخلوط شده و تحت فشار بالا قرار می‌گیرد تا بریکت نهایی خارج شود.

بریکت گرم

بریکت گرم یا HBI یکی از پرکاربردترین انواع آهن اسفنجی است و در کارخانه‌هایی که مجهز به کوره قوس الکتریکی هستند استفاده می‌شود.

در ساخت HBI از کوره‌های احیای مستقیم استفاده می‌شود و دمای کوره تا ۶۵۰ درجه سانتی گراد بالا می‌رود. به دلیل دمای بالای کوره به آن بریکت گرم گفته می‌شود. سپس فرایند احیا با گاز انجام می‌شود و محصول نهایی که دارای شکل مستطیلی است تولید می‌شود. از آنجایی که در این فرایند از دمای بالای کوره استفاده شده است، محصول دارای بافت فشرده و منسجم‌تری نسبت به بریکت سرد است. همچنین به دلیل منسجم‌تر بودن آن میزان کمتری از اکسیژن در بین ذرات بریکت گرم قرار می‌گیرد و احتمال اشتعال را کاهش می‌دهد از این‌رو برای جابجایی ایمن‌تر از بریکت سرد است.

بریکت نرمه

سومین مدل بریکت، بریکت نرمه یا غبار است که در مراحل تولید آهن اسفنجی به روش احیای مستقیم تولید می‌شود. فرایند تولید بریکت نرمه به بریکت سرد مشابه است و غبار جمع آوری شده به بریکت آهن اسفنجی تبدیل می‌شوند.اگر می‌خواهید بدانید کم کیفیت‌ترین مدل بریکت چیست؟ باید بگوییم بریکت نرمه است. این مدل از بریکت دارای درصد بالایی از ناخالصی است و کیفیت پایینی دارد.

مزایای بریکت چیست؟

بریکت مزایای بسیاری دارد و همین مزایای آن است که آن را ارزشمند کرده است. از آنجایی که مزایای بریکت بسیار زیاد است، بررسی و بیان تمامی مزایای آن امکان پذیر نیست و در اینجا به برخی از مهم‌ترین‌های آن اشاره شده است.

 • دارای حجم کم
 • امکان انبار کردن و حمل آسان و راحت در مقایسه با آهن اسفنجی
 • فرایند اکسید شدن با سرعت پایین انجام می‌شود.
 • امکان استفاده از آلیاژهای لازم در هنگام تولید
 • امکان صادرات راحت
 • امکان تنظیم میزان کربن به کار رفته
 • یکنواختی در کیفیت
 • دارای درجه خلوص بالا
 • احتمال کم اشتعال در بریکت به دلیل ساختار فشرده نسبت به آهن اسفنجی (این احتمال در بریکت گرم بسیار پایین است.)
 • راندمان بالای تولید فولاد
 • استحکام مکانیکی بالا

بزرگ‌ترین تولیدکنندگان بریکت در دنیا

همواره وقتی صحبت از محصولات فولادی می‌شود افراد دوست دارند بدانند کدام کشورها حرف اول را در این صنعت می‌زنند. از آنجایی که بریکت از آهن اسفنجی ساخته می‌شود، بزرگ‌ترین تولیدکنندگان آهن اسفنجی شانس بیشتری دارند تا در بین بزرگ‌ترین و برترین تولید کنندگان بریکت قرار گیرند.

ایران، هند و چین سه کشور اول تولید کننده آهن اسفنجی هستند و هر سه حجم بالایی از بریکت جهان را تولید می‌کنند. ایران تنها کشوری در خاورمیانه است که علاوه بر تولید بریکت سرد، توانایی و تجهیزات تولید بریکت گرم را نیز دارد. حجم تولیدی بریکت در ایران به قدری بالا است که حدود ۹۰ درصد محصول تولیدی به کشورهای دیگر صادر می‌شود.

مقایسه بریکت و آهن اسفنجی

برای آنکه بدانیم تفاوت آهن اسفنجی و بریکت چیست لازم است تا این دو را با هم مقایسه کنیم. بریکت از آهن اسفنجی ساخته می‌شود و از این‌رو شباهت بسیاری به آن دارد. تنها تفاوت آن با آهن اسفنجی فشرده بودن آن است. بریکت از فشرده شدن آهن اسفنجی شکل می‌گیرد.

سخن پایانی| بریکت چیست

در مقاله بریکت چیست سعی کردیم به طور مختصر و مفید این محصول را معرفی کنیم و مزایای استفاده از آن را بیان کنیم. بسیاری از صنایع برای تولید محصول خود از بریکت استفاده می‌کنند و اگر شما هم در صنعت خود نیاز به بریکت دارید می‌توانید با دریافت مشاوره درباره میزان هزینه، میزان فضای کافی برای نگهداری و شرایط ایمنی نگهداری، این محصول را خریداری کنید.

کلمه کلیدی: بریکت چیست

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *