حساب کاربری

یا

امروز 1402/03/17 :
امروز 1402/03/17 :
0
No products in the cart.
ورق آلومینیوم - فولاد فرتاک سورین

ورق آلومینیوم چیست؟

آلومینیوم هم از آن دسته مصالح پرکاربردی است که از نظر فراوانی، رتبه‌ای بعد از اکسیژن دارد. با اینکه این فلز در مقایسه با دیگر فلزات، کمی دیرتر وارد بازار ساخت و ساز شد اما از قرن ۱۹ به بعد یک رقیب برای دیگر فلزات به حساب می‌آید. استفاده از آلومینیوم باعث رشد در تولید می‌شود و به شدت در روند استفاده از محصولات جدید تاثیرگذار خواهد بود. در زمان‌های قدیم که آلومینیوم هنوز آوازه چندانی در ساخت و ساز پیدا نکرده بود، از آن برای ساخت قاب آیینه‌ها، پلاک خانه‌ها و سینی‌های آشپزخانه استفاده می‌شده است. در حال حاضر از ورق آلومینیوم (aluminium sheet) در موارد زیادی استفاده می‌شود و بسیاری از جنبه‌های زندگی انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر سری به بازار آهن و محصولات ساختمانی بزنید، متوجه خواهید شد که آلومینیوم در رده بعد از آهن و فولاد قرار دارد و یک فلز محبوب و پرکاربرد به شمار می‌آید. در ساخت سازه‌های مختلف و مهندسی ناوگان از این فلز استفاده می‌کنند که باعث صرفه‌جویی در مصرف سوخت می‌شود. از دیگر ویژگی‌های مهم آلومینیوم می‌توان به استحکام کششی آن اشاره کرد که به دلیلِ انعطاف است. البته ورق‌ های آلومینیوم هم دارای انواع مختلفی هستند که طبیعتا ویژگی‌های هر نوع، کمی با نوع دیگر متفاوت خواهد بود و این تفاوت‌ها موجب اختلاف قیمت ورق خواهد شد.. در ادامه قصد داریم شما را بیشتر با ورق آلومینیوم آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

معرفی ورق آلومینیوم و انواع آن

اگر بخواهیم بیشتر از ویژگی‌های آلومینیوم بگوییم، باید ذکر کرد که وزن سبک، یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های ورق آلومینیوم است که باعث شده تا از آن در صنایع مختلف استفاده زیادی شود. از دیگر ویژگی‌های این محصول می‌توانیم به ظاهر زیبا، قابلیت تولید بالا، خواص مکانیکی و خواص فیزیکی اشاره کرد. ورق آلومینیوم دارای سطحی منعکس کننده است به طوری که می‌تواند نور، گرما و امواج الکترومغناطیسی را از خود منعکس کند. البته آلومینیوم های آندایز شده به دلیل سطح سیاهی که دارند، این خاصیت را نخواهند داشت. برعکس آلومینیوم آندایز شده، آلومینیوم پولیش شده چون خاصیت انعکاسی بالایی دارد و براق است، معمولا برای مصارف تزئینی به کار میرود. به طور کلی آلومینیوم در رسانش گرما و حرارت خیلی خوب عمل می‌کند اما نسل جدید این محصول علاوه بر انتقال خوب گرما، رسانش الکتریکی بسیار بالایی نیز از خود نشان می‌دهند. به طوری که این محصول در مقایسه با ورق مسی، دو برابر بیشتر رسانایی دارد. از آنجایی که ورق آلومینیوم بر خلاف بسیاری از فلزات، سمی نیست، می‌توان از آن برای ساخت ظروف غذا نیز استفاده کرد. چرا که علاوه بر سمی نبودن، ظاهر زیبایی دارد و انعطاف فلز نیز باعث شده تا راحت‌تر از آن به عنوان ظرف استفاده کرد. جالب است بدانید بعضی از آلومینیوم‌ها، آنقدر استحکام بالایی دارند که در این موضوع، از فولادهای سازه‌ای هم جلو زدند. حتی می‌توان با روش‌های مختلف دیگر، باز هم استحکام آلومینیوم را از چیزی که هست بیشتر کرد. هدایت حرارتی آلومینیوم نیز بالا است و به همین دلیل، از آن در گرماسازهای برقی و رادیاتورها نیز استفاده می‌شود.

با کلیک بر روی باکس زیر مقاله تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم را مشاهده کنید.

تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم - فولاد فرتاک سورینحتما بخوانید: تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم چیست؟

ورق آلومینیوم چگونه تولید می شود؟

ورق‌ های آلومینیوم بر اساس فرآیند نورد گرم و به صورت مستقیم تولید می‌شوند. در این فرآیند، قبل از هرکاری ابتدا میزان حرارت آلومینیوم را بسیار بالا می‌برند. بعد از اینکه حرارت به میزان مناسب رسید، برای افزایش طول ورق، آن را در غلتک‌ها قرار می‌دهند. بعد از اینکه ضخامت محصول کم شد و حرارتش کاهش یافت، آن را به شکل رول یا ورق الومینیوم در می‌آورند که به دو شکل رولی و ورقی وارد بازار شود. به طور کلی فرآیند تولید این محصول چندان سخت نیست و عمل رو‌‌ل‌سازی آن توسط شمش‌هایی انجام می‌شود که بیشتر از ۲٠ تن وزن داشته باشند و در نهایت هدف این است که ضخامت شمش ها را کم کرده و آنها را رولی کنیم. فراموش نکنید که یکی از مهم‌ترین نکات در فرآیند تولید آلومینیوم این است که هرچه آلومینیوم سردتر شود مقاومت بیشتری نیز خواهد داشت پس حتما به این موضوع توجه کرده و بگذارید تا آلومینیوم کاملا به دمای پایین برسد. در ادامه قصد داریم تا به توضیح بیشتری درباره کاربردهای ورق آلومینیوم بپردازیم و شما را به خوبی با آن آشنا کنیم.

کاربرد ورق آلومینیوم - فولاد فرتاک سورین

کاربردهای مهم ورق آلومینیوم

همانطور که گفتیم، این محصول به دلیل ویژگی ‌های خاصی که دارد در بسیاری از پروژه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و استفاده از آن فقط به اجرای ساختمان‌ها ختم نخواهد شد. جالب است بدانید این ورق به طور مداوم قابلیت بازیافت شدن را دارد و با بازیافت شدن، به هیچ وجه خاصیت خود را از دست نخواهد داد. در میان انواع مدل‌ها، مدل ورقی آلومینیوم بیشتر از سایر مدل‎ها کاربرد دارد. یکی از مهم‌ترین کاربردهای آن، در صنعت هوا فضا خودش را نشان می‌دهد. مثلا برای ساخت بدنه هواپیما یا جت‌های مختلف، آلومینیوم بیشتر از هر فلز دیگری کاربرد دارد. این کاربرد یک دلیلِ مهم دارد و آن هم سبک بودنِ وزن فلز آلومینیوم است. کاربرد ورق آلومینیوم تنها به هوا و فضا و ساخت هواپیما ختم نخواهد شد بلکه در صنعت ساختمان‌سازی نیز کاربرد خودش را حفظ کرده است. مثلا در ساخت نمای ساختمان، پوشش بیرونی دیوارها، ناودان‌ها و سایه‌بان ها، اتصالات و حتی وسایل آشپزخانه و وسایل برقی نیز کاربرد دارد. به یاد داشته باشید که ورق آلومینیوم استحکام بالایی نیز دارد به همین دلیل در ساخت سازه‌های سنگین که استحکام در آنها، از اولویت بالایی برخوردار است، می‌توان از آلومینیوم استفاده کرد. ساخت بسیاری از ادوات جنگی نیز در دسته کاربردهای آلومینیوم قرار می‌گیرد. مثلا بعضی از سپرها اگر از جنس الومینیوم باشند، می‌توانند قدرت گلوله را دفع کنند و مانع از سوراخ شدن سپر شوند. در حالی که بسیاری از جنس‌های دیگر که در ساخت ادوات جنگی استفاده می‌شوند، اگر با گلوله برخورد کنند، سوراخ خواهند شد. اگر به قایق‌ها و کشتی‌های ساخته شده دقت کرده باشید، می‌بینید که در بعضی از آنها، آلومینیوم به چشم می‌خورد. حالا که به طور کامل با کاربردهای ورق آلومینیوم اشنا شدید، بهتر است برای جمع‌بندی این بخش، کاربردهای این محصول را به صورت تیتروار نام ببریم.

• صنایع نظامی

• ساختمان سازی

• بدنه جت

• ساخت هواپیما

• ریل‌های راه آهن

• ساخت لوازم خانگی

• داروسازی

• ساخت پلاک

با ما همراه باشید تا در ادامه به چند تا از مهم‌ترین ویژگی‌های آلومینیوم اشاره کنیم.

ورق آلومینیوم - فولاد فرتاک سورین

مهم‌ترین ویژگی‌های ورق آلومینیوم

1. وزن سبک یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های ورق آلومینیوم است که در اجرای کاربردهای آن نیز نقش مهمی را ایفا می‌کند.

2. قیمت مناسب و نه چندان گران این محصول باعث محبوبیت آن بین مردم شده است.

3. از دیگر ویژگی‌های آلومینیوم، شکل پذیری بالای آن است که برای یک فلز، مزیت محسوب می‌شود.

4. همانطور که می‌دانید، همه آلومینیوم ها به داشتن انعطاف بالا شهرت دارند.

5. سطح براق و صاف ان‌ها، زیبایی ظاهری خوبی برایشان به وجود می آورد.

6. آلومینیوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم است.

لیست قیمت روز و خرید انواع ورق

ابعاد ورق آلومینیوم

همانطور که می‌دانید همه ورق‌های الومینیومی ابعاد و اندازه یکسانی ندارند و با توجه به کاربرد و استفاده‌ای که از آنها می‌کنیم، می‌توانند متفاوت باشند. البته بهتر است بدانید که همواره یک اندازه استاندارد برای ورق آلومینیومی وجود خواهد داشت که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

ضخامت 0.2 تا ۳٠ میلی متر

ابعاد استاندارد، ۱٠٠٠ در ۲٠٠٠ و ۱۲۵٠ در ۲۵٠٠

آلیاژ استاندارد ۱٠۵٠- ۱۲٠٠-۳۱٠۵

اینکه شما کدام آلیاژ و کدام ضخامت را انتخاب کنید بستگی به خودتان و فروشنده ای دارد که از آن خرید می‌کنید. اما در این قسمت لازم بود تا به بعضی استانداردها اشاره کنیم.

انواع ورق آلومینیوم - فولاد فرتاک سورین

معرفی انواع ورق آلومینیوم

اشنایی یا انواع این ورق‌ها، یعنی آشنایی با ویژگی‌های آنها که به شما کمک می‌کند تا در نهایت انتخاب بهتری داشته باشید. در ادامه قصد داریم تا چند مورد از انواع ورق های آلومینیوم را معرفی کنیم.

ورق آلومینیوم ۶٠٠٠

اگر در بازار به دنبال ورق سیلیکون یا منیزیوم باشید، سری ۶٠٠٠ آلومینیوم را به شما معرفی می‌کنند که به ورق منیزیوم یا سیلیکون نیز شهرت دارد. این ورق‌ها هم کاربرد مخصوص به خود را داشته و در ساخت تیرهای صاف یا گرد و کانال‌ها از آن استفاده می‌کنیم. در ادامه قصد داریم درباره سه مدل از این ورق‌ها صحبت کنیم.

ورق آلومینیوم مدل ۶٠۸۲: در بین همه ورق‌های ۶٠٠٠، این مدل بیشتر از سایر ورق‌ها رواج دارد و می‌توان گفت از آن بیشتر استفاده می‌کنند.

ورق آلومینیوم مدل ۶٠۶۳: این ورق دارای قدرت متوسطی است یعنی نه قدرت و استحکام بسیار زیاد دارد و نه چندان کم است. این ورق، رایج‌ترین نوع برای اکسترود به حساب می‌آید.

ورق آلومینیوم ۶٠۶۱: قدرت این ورق، متوسط است و بیشترین شباهت را به ورق ۶٠۸۲ دارد به طوری که تفاوت این دو ورق، بسیار کم است. ۶٠۶۱ در برابر خوردگی و حرارت مقاومت بالایی دارد بیشترین کاربرد این ورق، در اتصالات لوله و ساخت اجزای پل است. با وجود همه این مزایا اگر بخواهیم این محصول را با آلیاژ ۲٠۲۴ و ۷٠۷۵ مقایسه کنیم، مقاومت کمتری دارد.

با کلیک بر روی باکس زیر مقاله کاربرد ورق‌های فلزی را مشاهده کنید.

ورق فلزی - فولاد فرتاک سورینحتما بخوانید: کاربرد ورق های فلزی چیست؟

ورق آلومینیوم ۵٠٠٠

مهم‌ترین عنصری که در ساخت این ورق‌ها به کار می‌رود، منیزیوم است. یکی از اسم‌های این ورق، مدل دریایی است چراکه مقاومت آن در برابر آب شور بسیار بالا است. ورق‌های ۵٠٠٠ هم شامل چند نوع مختلف می‌شوند که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

ورق آلومینیوم مدل ۵٠۸۳: در بین الیاژهای ۵٠٠٠ استحکام این مدل از همه بیشتر است. هرچند که در مقایسه با آلیاژهای ۶٠٠٠ و الیاژ ۶٠۸۲ استحکام کمتری دارد.

ورق الومینیوم مدل ۵۷۵۴: قدرت این الیاژ، تقریبا متوسط است یعنی به اندازه ۶٠۸۲ و ۵٠۸۳ قدرت ندارد اما قدرت آن از الیاژ مدل ۵۲۵۱ بیشتر است.

ورق الومینیوم مدل ۵٠۵۲: این الیاژ در بین همه الیاژها شباهت زیادی به مدل ۳٠٠۳ دارد اما اگر بخواهیم استحکام و مقاومت در برابر خوردگی را برای این دو الیاژ مقایسه کنیم، باید گفت که مدل ۵٠۵۲ استحکام و مقاومت بیشتری دارد. بیشترین استفاده از این ورق، برای ساخت ظروف پخت و پز در آشپزخانه، جعبه پست و نرده صورت می‌گیرد.

ورق آلومینیوم سری ۱٠٠٠

میزان خلوص این ورق‌ها در مقایسه با همه ورق‌هایی که تا کنون معرفی کردیم، بیشتر است در نتیجه از کیفیت و مقاومت بالایی نیز برخوردارند. مزیت ورق‌های ۱٠٠٠ این است که در هر یک از آنها، از ۹۹ درصد الومینیوم خالص استفاده شده است. اصلا دلیل تمایز ورق‌های ۱٠٠٠ با سایر ورق‌ها، همین موضوع خلوص در ساخت می‌باشد. مدل ۱٠۵٠ سری ۱٠٠٠ رایج ترین ورق در بریتانیا محسوب می‌شود. مدل دیگری هم از این ورق وجود دارد، که خاصیت اصلی آن قابلیت مفتول شدنش می‌باشد.

با کلیک بر روی باکس زیر مقاله ورق خودرو را مشاهده کنید.

ورق خودرو - فولاد فرتاک سورینحتما بخوانید: تاثیر ورق خودرو در افزایش ایمنی خودرو و کاهش مرگ و میر

ورق الومینیوم مدل ۲٠۲۴

بیشترین استفاده از این الیاژ در صنعت هوافضا شکل می‌گیرد. چراکه دارای قدرت مناسب و مقاومت بالایی در برابر فرسودگی هستند. علاوه بر این دو ویژگی، ورق مورد نظر دارای قابلیت ماشین‌کاری نیز هست. به طور کلی برای اجرای اتصالات دقیق و عمیق از این مدل استفاده می‌کنند که در ساخت اجزای کامپیوتر هم نقش دارد.

ورق آلومینیوم ۳٠٠۳

از آنجایی که مقاومت این محصول در برابر خوردگی بسیار بالا است، از آن در صنایع مختلف، استفاده‌های زیادی می‌شود و یکی از رایج‌ترین ورق‌ها، به حساب می‌آید. ساخت مخازن فشار، درب‌های گاراژ و ابزارهای معماری، تنها چند مورد از کاربردهای ۳٠٠۳ است.

لیست قیمت روز و خرید انواع ورق

نتیجه‌گیری

اگر این مقاله را به خوبی خوانده باشید، حتما تا کنون دریافتید که ورق‌های آلومینیوم دارای انواع بسیار زیادی هستند که هر نوع، ویژگی‌ها و قابلیت‌های مربوط به خود را نیز دارد. این که شما کدام یک از ورق‌ها را انتخاب کنید، به تصمیم خودتان و هدفی که از خرید ورق دارید، بستگی دارد. یکی دیگر از کارهایی که پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید انجام دهید، مشورت با متخصصین در زمینه آهن و آلومینیوم است که می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. از آنجایی که تعداد انتخاب‌ها برای الومینیوم زیاد است، مشورت می‌تواند تاثیر مهمی در تصمیم نهایی شما و ارتقای کیفیت آن داشته باشد. حالا که تا اینجا آمدید، می‌خواهیم یکی از بهترین تولیدکنندگان فولاد و آهن در مشهد را به شما معرفی کنیم. فولاد فرتاک سورین ارائه دهنده انواع محصولات فولادی است که با کیفیت بالا و قیمت مناسب محصولاتش، نیار مشتری را بر طرف می‌کند. تنوع در محصولات فولاد فرتاک، بسیار زیاد است و شما هر محصول فولادی یا آهنی را که در نظر داشته باشید، می‌توانید از این تولید کننده خریداری کنید. پیشنهاد ما این است، حالا که تا اینجا آمدید و این همه اطلاعات درباره ورق آلومینیوم (aluminium sheet) کسب کردید، چه بهتر که سری هم به سایت فولاد فرتاک زده و با بازدید از محصولات آن، در صورت تمایل، سفارش خود را ثبت کنید.

دیدگاه کاربران
4 دیدگاه
 • rahman akbary 12 شهریور 1401 / 1:24 ب.ظ

  تو کارخونه لوازم خانگی که کار میکنم تقریبا همه لوازم با ورق فلزی ساخته میشه مثل یخچال لباسشویی و…

  • تولید محتوا سپنتام 12 شهریور 1401 / 1:27 ب.ظ

   سلام و درود. ممنون از اشتراک گذاری نظرتون. همونطور که شما گفتید تقریبا همه لوازم خانگی به خصوص یخچال فریزر ولباسشویی از انواع ورق فلزی در ساختشون استفاده میشه.

 • صدیقه نخعی مقدم 2 آبان 1401 / 5:34 ب.ظ

  من خودم تو قسمت اداری کارخونه تولید ورق های صنعتی کار میکنم خیلی از مشتریای ما کارخونه ها و کارگاه های بزرگ لوازم خانگین ی شرکتی هم هست که واگن مترو می سارا اونا هم جزو مشتری های داعم ما هستن و همیشه نیاز به انواع ورق آلومینیوم تو ابعاد مختلف دارن.

  • تولید محتوا سپنتام 2 آبان 1401 / 7:25 ب.ظ

   سلام و درود به ما دوست عزیز. ممنون که نظرتون را با ما به اشتراک گذاشتید. همونطور که شما گفتید یکی از مشتریان اصلی ورق های فلزی همین تولید کننده های لوازم خانگی هستن که از انواع ورق در ضخامت های مختلف برای تولید لوازم خانگی مختلف استفاده میکنن

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول