حساب کاربری

یا

امروز 1402/03/17 :
امروز 1402/03/17 :
0
No products in the cart.
میلگرد استیل - فولاد فرتاک سورین

کاربرد میلگرد استیل و مزایای آن

اگر بخواهیم چند مورد از پرکاربردترین فرآورده‌های فلزی را نام ببریم، بدون شک میلگرد یکی از اصلی‌ترین‌ها است. مهم‌ترین کاربرد این قطعه در ساختمان‌سازی است. میلگرد به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شود. اما نوع استیل آن بیشتر از مدل‌های دیگر کاربرد دارد. میلگرد استیل ضد زنگ از آن دسته فلزاتی است که در زمینه‌های مختلف از آن استفاده می‌کنند. به غیر از ساخت و ساز، صنایع غذایی، پتروشیمی و نفت نیز در بعضی قسمت‌ها به میلگرد استیل احتیاج پیدا می‌کنند. برای اینکه بتوانید در یک پروژه به خوبی و در جای درست از میلگردها استفاده کنید، باید آن‌ها را بشناسید و از ویژگی‌هایی که دارند، باخبر شوید. در ادامه می‌خواهیم شما را با کاربردها و انواع میلگرد و کاربرد آن بیشتر آشنا کنیم. اما قبل از آن بهتر است بدانید که میلگرد استیل خود به دو دسته میلگرد استیل (Steel Rebar) ضد زنگ و میلگرد استیل کربن تقسیم می‌شود که هرکدام ویژگی‌های مخصوصی دارند و در ادامه مقاله به آن‌ها می‌پردازیم.

مزایای میلگرد استیل ضد زنگ

این محصول از آلیاژ ۳٠٠ تولید شده و کاربرد فراوانی دارد. از اصلی‌ترین مزایای این میلگرد استیل مقاومت بسیار بالای آن در برابر اکسایش یا همان ترکیب اکسیژن و آب است که باعث زنگ زدگی می‌شود. زنگ زدگی علاوه بر کاهش مقاومت میلگرد، ظاهر آن را نیز بد شکل و رنگ و رو رفته می‌کند. حالا به نظر شما چرا در جاهای مرطوب از میلگرد استیل استفاده می‌کنند؟ چون فلز در صورتی که ضد زنگ نباشد وقتی در جای مرطوب قرار بگیرد، دچار اکسایش خواهد شد. از دیگر مزایای این فلز پرکاربرد می‌توان به مقاومت بالای آن در برابر حرارت اشاره کرد. به طوری که اگر میلگرد زیر جوشکاری، پلاسما، تنگستن و متال اسپری قرار بگیرد، به هیچ وجه آسیب نخواهد دید. حرارت بالای نور خورشید هم نمی‌تواند این محصول را از پا دربیاورد. این موضوع باعث شده میزان استفاده از میلگرد استیل افزایش پیدا کند. از مواد اولیه این محصول می‌توان نیکل و کروم را نام برد  چون این دو مورد به مقدار زیادی در این محصول وجود دارند، ویژگی مغناطیسی میلگرد را تقریبا از بین می‌برند و مانع اکسید شدن آن هستند. جالب است بدانید دقت این قطعه در ماشین کاری، زبان‌زد خاص و عام است و به یک هزارم می‌رسد. تا اینجا با مزایای میلگرد استیل ضد زنگ یا استنلس آشنا شدید در ادامه می‌خواهیم کمی درباره نوع دوم میلگردهای استیل یعنی مدلِ کربنی صحبت کنیم.

میلگرد استیل کربن - فولاد فرتاک سورین

مزایای میلگرد استیل کربن

یکی از دلایلی که به وفور از میلگرد استیل کربن در ساخت و ساز استفاده می‌کنند، استحکام بالای آن است. این محصول در آرماتوربندی ساختمان، نقش مهمی را ایفا می‌کند. علاوه بر استحکام بالا، انعطاف پذیری نیز از دیگر ویژگی‌های مثبت این میلگرد استیل به حساب می آید. انعطاف پذیری در میلگرد باعث افزایش کاربرد آن در صنایع مختلفی مثل نفت، پتروشیمی و حتی کشاورزی نیز شده است. البته در کنار همه این موضوعات، ساخت و ساز بیشتر از همه به انواع میلگرد احتیاج دارد. این محصول درست بر خلاف میلگرد استیل استنلس (ضد زنگ) به سرعت دچار اکسایش می‌شود و در برابر رطوبت، مقاومتی ندارد. به همین دلیل از آن فقط در جاهایی استفاده می‌شود که هیچ رطوبتی نداشته باشند. مزایای این محصول، جدا از کاربردهای آن است. حالا که مزایا را شناختید، در ادامه می‌خواهیم درباره کاربرد میلگرد ضد زنگ بیشتر صحبت کنیم.

کاربرد میلگرد استیل ضد زنگ

همانطور که گفتیم، کاربرد این محصولات فقط به ساخت و ساز ختم نمی‌شد بلکه در صنایع مختلف دیگر مثل صنایع غذایی، نفت و پتروشیمی نیز کاربرد دارد. در ادامه درباره کاربرد این محصول در دو صنعت غذایی و پتروشیمی، توضیح خواهیم داد.

میلگرد استیل - فولاد فرتاک سورین

کاربرد میلگرد استیل استنلس در صنایع غذایی

شاید دور از تصور باشد، اما یکی از اصلی‌ترین کاربردهای میلگرد، در صنایع غذایی خود را نشان می‌دهد. برای تولید همه دستگاه‌های کارخانه‌های صنایع غذایی، ما احتیاج به میلگرد استیل داریم. برای مثال دستگاه همزن، از مهم‌ترین دستگاه‌ها در کارخانه‌های صنایع غذایی است که برای ساخت آن باید از استیل ضد زنگ استفاده کنند. دقت کنید که استفاده از میلگردهای معمولی برای ساخت دستگاه‌ها توصیه نمی‌شود چرا که در صورت وجود رطوبت می‌تواند مشکلات زیادی را به بار بیاورد. علاوه بر ساخت دستگاه، در اجرای سوله‌های صنایع غذایی نیز از میلگرد استفاده می‌کنند. به کار بردن آلیاژهای بی‌کیفیت در ساخت میلگرد، روی دستگاه‌های صنایع غذایی نیز تاثیر منفی خواهد گذاشت. آلیاژ استاندارد تولید میلگرد در صنایع غذایی، باید از نوع ۳٠۴ و ۳۱۶ باشد. در غیر این صورت، استفاده از آلیاژ بی‌کیفیت، به خصوص در کارخانه‌های غذایی، می‌تواند مشکلات بزرگی را به بار آورده و سلامت عده زیادی از مردم را تهدید کند.

انواع میلگردحتما بخوانید: معرفی انواع میلگرد، تفاوت میلگرد A1,A2,A3,A4

کاربرد استیل ضد زنگ در صنایع پتروشیمی

درست مثل قسمت قبل که گفتیم میلگرد ضد زنگ در ساخت تجهیزات غذایی نقش دارد، برای صنایع نفت و پتروشیمی هم همین اتفاق می‌افتد، یعنی وجود میلگرد استیل ضد زنگ در ساخت تجهیزات پتروشیمی از واجبات است. در عملیات‌های مختلف مثل حفاری، که گاهی اوقات در آن از مایعات اسیدی استفاده می‌کنند، مایع اسیدی باعث تخریب تجهیزات می‌شود، اما اگر در ساخت آن تجهیزات، از میلگرد استیل ضد زنگ استفاده شده باشد، این تخریب اتفاق نمی‌افتد. در واقع میلگرد در اینجا نقش یک محافظ را برای تجهیزات مخصوص ایفا می‌کند. علاوه بر مایعات اسیدی، این محصول می‌تواند در برابر فشار و دمای بالا نیز از تجهیزات شما محافظت کند. برای ساختن لوله‌های نفت باید از میلگرد ضد زنگ استفاده کرد، چون نفت خام قابلیت تخریب لوله‌ها را دارد و اگر از میلگرد استیل استفاده نشود، عواقب خوبی را به همراه نخواهد داشت.

میلگرد استیل کربن - فولاد فرتاک سورین

کاربرد میلگرد استیل کربن

این نوع میلگرد هم درست مثل نوع قبل در صنایع مختلف کاربرد دارد، البته به طور کلی میزان استفاده از میلگرد استیل ضد زنگ گسترده‌تر از کربن است. در ادامه به کاربردهای مهم این محصول در دو صنعت نفت و پتروشیمی و ساختمان‌سازی اشاره خواهیم کرد.

اگر مایلید درباره میلگرد سنجاقی بیشتر بدانید این مقاله از فولاد فرتاک را از دست ندهید.

میلگرد سنجاقی - فولاد فرتاک سورینحتما بخوانید: میلگرد سنجاقی در فونداسیون

کاربرد صنایع نفت و پتروشیمی

در صنایع پتروشیمی، تجهیزاتی وجود دارند که با مواد اسیدی و تخریب کننده در ارتباط نیستند، بیشترین کاربرد میلگرد استیل کربن در صنعت پتروشیمی برای ساخت همان تجهیزات است. گاهی اوقات در بعضی تجهیزات و لوله‌ها به جوشکاری احتیاج داریم اما چون میلگردِ نوع قبل در برابر جوشکاری مقاوم است، باید از نوع کربن استفاده کنیم.

کاربرد در ساختمان سازی

کاربرد این محصول در ساختمان‌سازی، حتی از میلگرد استنلس هم بیشتر است. مدل کربنی به دلیل مقاومت بالا و انعطافی که دارد برای اجرای اسکلت‌های فلزی و تقویت استحکام در اسکلت‌های بتنی در بتن‌ریزی استفاده می‌شود. شما می‌توانید قیمت میلگرد مشهد را در فولاد فرتاک سورین مشاهده بفرمایید.

میلگرد استیل و میلگرد ضد زنگ - - فولاد فرتاک سورین

چگونه میلگرد استیل ضد زنگ را از میلگرد استیل کربن تشخیص دهیم؟

بسیاری از مقاطع فلزی به وسیله شکل ظاهریشان از یکدیگر قابل تشخیص هستند اما شکل ظاهری این دو میلگرد درست مثل هم است. پس نمی‌توان از روی ظاهر آنها را تشخیص داد. برای تفکیک این دو میلگرد فقط به یک آهن‌ربا احتیاج دارید. همانطور که گفتیم، نیکل و کرومی که در میلگرد استیل ضد زنگ وجود دارد مانع از خاصیت مغناطیسی آن می‌شود اما نوعِ کربن، به دلیل خاصیت مغناطیسی بالا، به راحتی آهن‌ربا را جذب می‌کند. بر اساس این خاصیت به مدلِ ضد زنگ، میلگرد نگیر و به مدلِ کربن، میلگردِ بگیر نیز گفته می‌شود. یعنی اگر آهن‌ربا را در مقابل ضد زنگ قرار دهیم، آن را نمی‌گیرد اما وقتی به مدلِ کربن نزدیک کنیم، کاملا به آهن‌ربا می‌چسبد.

میلگرد استیل ضد زنگ - فولاد فرتاک سورین
لیست قیمت روز و خرید انواع میلگرد

نتیجه گیری

با خواندن مطالب بالا، دیگر به خوبی با این دو نوع میلگرد استیل (Steel Rebar) و مزایای آن‌ها آشنا شدید. فهمیدیم که میلگرد کربن دارای انعطاف بیشتری نسبت به استنلس است و از مهمترین عناصر در ساختمان‌سازی محسوب می‌شود. میلگرد استیل ضد زنگ هم که در تجهیزات صنایع غذایی و پتروشیمی کاربرد گسترده‌ای داشت. یعنی با مقاومت بالایی که در برابر رطوبت و اکسایش دارد، به راحتی می‌تواند از تجهیزات شما محافظت کند. درباره روش تشخیص این دو محصول نیز صحبت کردیم و گفتیم چون از نظر ظاهری درست مثل هم هستند نمی‌توان آن‌ها را بر اساس ظاهرشان تشخیص داد، بلکه باید از یک آهن‌ربا استفاده کنیم. البته قصه میلگردهای استیل به این مقاله ختم نمی‌شود و تا صبح می‌توانیم درباره انواع دیگری از آنها صحبت کنیم. جالب است بدانید این دو مورد میلگرد خود دارای زیرمجموعه‌های زیادی هستند که پرداختن به آن‌ها از حوصله این مطلب خارج بود. فولاد فرتاک سورین، ارائه دهنده انواع میلگردها و محصولات فولادی است که در صورت تمایل می‌توانید قیمت روز آهن مشهد را مشاهده و محصول مورد نظر خود را ثبت سفارش کنید.

دیدگاه کاربران
4 دیدگاه
 • محمدرضا باوندی 7 خرداد 1401 / 4:50 ب.ظ

  من تو قسمت فنی مکانیک کارخونه مواد غذایی کارمیکنم. خیلی از دستگاها و ابزارا از میلگرد استیل تو ساختش استفاده شده و چون ضدزنگه طول عمر زیادی داره.

  • تولید محتوا سپنتام 7 خرداد 1401 / 5:15 ب.ظ

   درود به شما دوست عزیز. همونطور که در متن ذکر شد و شما هم تجربه خودتون رو فرمودید برای تولید اکثر دستگاه‌های کارخانه‌های صنایع غذایی، از میلگرد استیل استفاده می‌شود.

 • rahman 11 خرداد 1401 / 10:21 ق.ظ

  سلام و وقت بخیر میخاستم بدونم از کدوم بخش سایت میشه قیمت میلگرد دید؟

  • تولید محتوا سپنتام 11 خرداد 1401 / 10:54 ق.ظ

   سلام و درودبه شما دوست عزیز. در همین صفحه ای که قرار دارید از منو سمت راست میتونید قیمت میلگرد رو انتخاب کنید تا صفحه قیمت میلگرد که شامل انواع میلگرد ساده و آجدار است را مشاهده کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول