حساب کاربری

یا

امروز 1402/03/17 :
امروز 1402/03/17 :
0
No products in the cart.
بهترین نوع میلگرد

بهترین نوع میلگرد در بازار کدام است؟

میلگرد یکی از محصولات به‌دست‌آمده از آهن است که در انواع ساخت‌وساز کاربردهای زیادی دارد. هنگام ساخت مسکن، پل، راه‌سازی (پل‌های زیر جاده) و مصارف گوناگون از آن‌ها استفاده می‌شود و یکی از پرکاربردترین مصالح در دسته خود هستند. انتخاب بهترین نوع میلگرد (Best type of rebar) همیشه برای سازندگان یک چالش بزرگ است و تفاوتی در نوع ساخت‌وساز وجود ندارد. چه یک شخص بخواهد در ساخت خانه خود از آن استفاده کند یا یک شرکت بزرگ ساخت‌وساز برای احداث بلندترین برج‌ها آن‌ها را به کار بگیرد، باید نوعی را انتخاب کند که هم از نظر هزینه و هم از نظر کیفیت مطابق با بودجه و نیاز آن‌ها باشد.

همین موضوع باعث شده تا یک مقاله جامع آماده کنیم و در آن بهترین نوعی که می‌توانید از آن استفاده کنید معرفی شده است. در ابتدا انواع میلگرد و کاربرد هرکدام را بررسی می‌کنیم زیرا شرط اول این است که بدانید آیا مصالحی که استفاده می‌کنید مناسب کار شما هست یا خیر. در ادامه نیز بهترین تولیدکنندگان آن در کشور بر اساس کاربردهای مختلف بررسی می‌شوند. در انتها نیز نکاتی در اختیار شما قرار می‌دهیم تا پس از اطلاع از قیمت میلگرد مشهد در انتخاب و خرید آن‌ها استفاده کنید و محصول با کیفتی تهیه کنید بنابراین حتماً تا انتها همراه ما باشید.

بهترین نوع میلگرد؛ میلگرد فولاد کربن

فولاد، آلیاژی است که از ترکیب آهن و کربن به وجود می‌آید و البته ترکیبات دیگری هم در آن وجود دارد اما دو عنصر اصلی آن همان آهن و کربن هستند. افزودن کربن باعث افزایش استحکام و انعطاف‌پذیری این آلیاژ می‌شود و درصدهای مختلفی از آن وجود دارد که انواع مختلف فولاد را تشکیل می‌دهند. درصورتی‌که اگر میزان کربن در بیشترین حد ممکن باشد، آلیاژی که به دست می‌آید فولاد کربن نامیده می‌شود.

باید توجه کنید که تنها مقدار کربن نیست که فولاد کربن بودن آلیاژ را تعیین می‌کند، بلکه باید عناصر دیگری هم که وجود دارند حد معینی داشته باشد. میزان آن‌ها بر اساس استاندارد به‌صورت زیر است:

 • حداقل 0.04 درصد مس
 • حداکثر منگنز و سیلیسیم 1.65 و 0.6 درصد

عناصر دیگری هم وجود دارد که محدودیتی برای آن‌ها تعریف نشده اما باید توجه داشت که نباید از مقدار معین تعریف فولاد بیشتر یا کمتر باشند. برای دسته‌بندی فولادهای کربنی آن‌ها را به 3 گروه تقسیم می‌کنند:

 • فولاد کم‌کربن که مقدار کربن در آن‌ها حداکثر 0.2 درصد است.
 • فولاد کربن متوسط که مقدار کربن آن بین 0.2 تا 0.6 درصد است.
 • فولاد پرکربن که مقدار کربن آن بالای 0.6 درصد است.

استفاده از این نوع فولاد در شرایطی که امکان خوردگی یا همان زنگ‌زدگی زیاد است؛ توصیه نمی‌شود، مگر اینکه آبکاری شده باشند و لایه محافظی روی آن‌ها وجود داشته باشد.

نمی‌توان ادعا کرد که بهترین نوع میلگرد از فولادهای کربنی ساخته می‌شوند زیرا هر محصول کاربرد خاص خود را دارد و مزیت‌ها و معایبی وجود دارد که باید آن‌ها را در نظر گرفت. توجه کنید که این محصولات با عنوان میلگرد سیاه هم شناخته می‌شوند و همان‌طور که گفته شد برای محیط‌های مرطوب مناسب نیست. شما می‌توایند جهت آشنایی بیشتر با میلگرد مقاله انواع میلگرد را مطالعه بفرمایید.

بهترین نوع میلگرد؛ میلگرد اپوکسی

این نوع محصول، به‌عنوان میلگرد سبز شناخته می‌شود که به دلیل ظاهر سبزرنگ آن است. تفاوتی که وجود دارد این است که یک لایه روکش یا محافظ روی آن‌ها قرار گرفته و به همین دلیل این مدل را با نام میلگرد روکش اپوکسی هم می‌شناسند. این روکش باعث شده تا نسبت به خوردگی مقاوم شوند. از آن‌ها در ساخت سازه‌های دریایی هم استفاده می‌شود زیرا نسبت به نمک و ترکیبات درون آن هم مقاوم است.

برای ساخت، ابتدا سطح میلگرد را به‌خوبی تمیز می‌کنند و سپس آن‌ها را حرارت می‌دهند. در مرحله بعد پوشش اپوکسی به‌صورت پودر روی سطح آن‌ها اسپری می‌شود و به دلیل گرما جذب سطح آن می‌شود. این گرما باعث ایجاد واکنش شیمیایی بین سطح و ماده اسپری شده می‌شود و نتیجه آن تشکیل یک ماده محافظ پلیمری است. محصول به‌دست‌آمده مزایا و معایبی دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

از مهم‌ترین مزیت‌های این محصول می‌توان به مقاومت در برابر خوردگی و سبک بودن پوشش آن اشاره کرد. این پوشش غیرسمی است و باعث نمی‌شود که قابلیت خم‌کاری آن برخلاف نوع گالوانیزه از بین برود می‌توان این میلگردها را برای جوشکاری هم استفاده کرد اما باید استانداردهای لازم در نظر گرفته شوند.

عیب این محصول این است که پوشش آن غیریکنواخت است یعنی در قسمتی ضخیم و در قسمتی نازک است که البته با به‌کارگیری روش‌های درست هنگام تولید این مشکل برطرف می‌شود. بهترین نوع میلگرد اپوکسی آن است که هنگام ساخت این مشکل را حل کرده باشد تا پوشش یکنواخت ایجاد شود. همچنین مقاومت آن‌ها نسبت به خوردگی خیلی زیاد حساب نمی‌شود و باید هنگام استفاده از آن‌ها این موضوع را در نظر گرفت. پوشش روی آن‌ها نسبت به سایش، مقاومت کمی دارد بنابراین هنگام حمل و انبار باید احتیاط کنید که از بین نرود.

انواع میلگردحتما بخوانید: معرفی انواع میلگرد، تفاوت میلگرد A1,A2,A3,A4

بهترین نوع میلگرد؛ میلگرد اروپایی

این نوع میلگرد، نسبت به مدل‌های دیگر تفاوتی در هنگام ساخت دارد که به دلیل تغییر نوع ناخالصی‌ها است. همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم برای ساخت فولاد یا آلیاژهای دیگر موادی به‌عنوان ناخالصی به آن اضافه می‌شوند که تغییر مقدار آن‌ها باعث می‌شود خواص محصول به‌دست‌آمده هم تغییر کند. در نوع اروپایی، شامل مقدار بیشتری از منگنز است که آن را با نوع فولاد منگنز هم می‌شناسند و به همین دلیل مقاومت آن‌ها نسبت به خم شدن پایین‌تر است.

چنین تغییری باعث می‌شود که به‌ویژه هنگام زلزله امنیت کمتری وجود داشته و این با استانداردهای قاره سبز همخوانی دارد زیرا در آن جا فعالیت‌های زلزله‌خیز زیادی به جز چند مورد محدود وجود ندارد. به همین استفاده از آن‌ها در مناطقی که زلزله‌خیز هستند به‌ هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.

بهترین نوع میلگرد؛ میلگرد گالوانیزه

اگر مقاومت و دوام برای شما اهمیت زیادی دارد، بهترین نوع میلگرد نوع گالوانیزه است. این محصول همان نوع ساده فولادی با مقطع دایره است اما تفاوتی که وجود دارد این است که بر روی آن یک پوشش وجود دارد. این پوشش باعث می‌شود تا مقاومت محصول نسبت به خوردگی بالاتر برود و در مقایسه با اپوکسی عملکرد بهتری دارد اما هزینه آن نیز بیشتر است. البته لازم به ذکر است که عمر آن تا حد بسیار زیادی بالاتر است و به‌نوعی هزینه آن ارزش پرداخت دارد.

مهم‌ترین ماده‌ای که برای گالوانیزه کردن استفاده می‌شود روی است و روش کار به این شکل است که این پوشش نقش فداشونده را بازی می‌کند یعنی زمانی که رطوبت به سطح میلگرد می‌رسد این روی است که وارد عمل می‌شود و با آن واکنش می‌دهد و در نتیجه آهن و کل محصول محفوظ باقی می‌ماند.

برای گالوانیزه کردن ابتدا سطح میلگرد پاک‌سازی می شود تا هیچ گونه روغن و چربی و ذرات معلق روی آن باقی نماند. سپس محصول آهنی درون یک تشت پر از روی قرار می گیرد و بعد از خارج شدن به آن حرارت می دهند تا پوشش تثبیت شود. این تثبیت شدن در واقع همان چسبیدن روی به سطح میلگرد است که به وسیله حرارت به وجود آمده و به راحتی جدا نمی شود.

مزایا و معایب میلگرد گالوانیزه

مهم ترین مزیت آن ها این است که دوام زیادی دارند و به راحتی خورده نمی شوند. همچنین در صورتی که روی آن ها خراش ایجاد شود باز هم پوشش کار خود را می کند و خبری از خوردگی نیست. این روش به نام حفاظت کاتدی شناخته می شود و پایه تولید محصولات بسیار دیگری در صنعت است. نکته منفی این است که این محصولات دربرابر خمکاری کمی مشکل دارند، یعنی در صورت خم شدن پوشش آن ها ممکن است به نوعی ترد شود و بریزد، اما همانطور که گفتیم حفاظت کاتدی همچنان به کار خود ادامه می دهد!
بهترین نوع میلگرد برای استفاده طولانی مدت مانند پل و سازه های عظیم همین نوع گالوانیزه است اما می توان آن را برای مصارف دیگر هم به کار گرفت. با وجود این، مجددا تکرار می کنیم که هزینه آن بیشتر است. پیشنهاد می‌کنیم درباره میلگرد استیل بیشتر بخوانید.

بهترین نوع میلگرد؛ میلگرد فایبرگلاس

پیشرفت دانش ساخت و مهندسی مواد باعث شده تا نوع جدیدی از میلگردها با نام فایبرگلاس یا الیاف شیشه ساخته شود که در نوع خود بسیار جالب است. این نوع مصالح به اختصار GFRP نامیده می شوند که خلاصه شده عبارت Glass Fiber Reinforcement Polymer و به معنی پلیمر تقویت شده فایبر گلاس است. ظاهر آن ها شبیه میلگرد های دیگر است اما تفاوت در این است که ماده سازنده آن ها الیاف شیشه است و به دو صورت ساده و آجدار طراحی می شوند.

ماده اصلی سازنده آن ها معمولا سیلیس است و به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارد مصارف گوناگونی برای آن ها در نظر گرفته شده است. مهم ترین مزیت های استفاده از آن ها مقاومت در برابر الکتریسیته، مقاومت و کشش خوب، سهولت در حمل و نقل، مقاومت در برابر خوردگی و وزن پایین است. جالب است بدانید که وزن آن ها 4 برابر سبک تر از فولاد است اما همچنان مقاومت بسیار بالایی دارند.

سازه‌های دریایی، ریلی، آرماتور بندی، تقویت سطوح، اتاق های بیمارستانی به ویژه MRI و سازه های بتنی مهم ترین کاربردهای این محصولات هستند که بهترین نوع میلگرد برای زمانی است که نیاز به وزن کمتر برای افزایش تاب آوری سازه است.

بهترین نوع میلگرد؛ فولاد استنلس

فولادهای استنلس نوعی از آلیاژ هستند که بر خلاف فولادهای معمولی در صورت مواجهه با رطوبت و هوا دیگر زنگ نمی‌زنند و لکه هم نمی‌دهند. برای ساخت آن‌ها از کروم استفاده می‌شود که باعث ایجاد خاصیت ضدخوردگی در این آلیاژ می‌شود که یک پیشرفت و جهش بزرگ برای ساخت فولاد است.

تمامی کاربردها و خواصی که قبلاً برای میلگرد فولادی نام بردیم در این مورد هم وجود دارد و نکته مثبت آن، همین ضدزنگ بودن آن‌ها است. این آلیاژ به دلیل این خاصیت می‌تواند در محیط‌های مرطوب هم مورد استفاده قرار بگیرد و دیگر خبری از آسیب به اجزای بتنی سازه به دلیل خوردگی نیست.

این محصولات در صنایع غذایی استفاده زیادی دارند زیرا بدون اینکه با مواد مایع یا دیگر مواد غذایی واکنش بدهند می‌توانند به کار گرفته شوند. به ‌این‌ترتیب دیگر خبری از مشکلات آلودگی و مسموم شدن نیست و همین موضوع باعث شده تا از آن‌ها استقبال زیادی شود. همچنین در صنایع نفت و گاز نیز کاربرد زیادی دارند زیرا به دلیل حفاری مواد مختلفی روی سطح تجهیزات قرار می‌گیرد و باعث آسیب به آن‌ها می‌شود. به همین دلیل بهترین نوع میلگرد در این شرایط استنلس استیل است.

کارخانه تولید میلگرد - فولاد فرتاک سورین

بهترین تولیدکنندگان میلگرد در ایران

خوشبختانه در کشور ما ظرفیت زیادی برای تولید محصولات آهنی از جمله میلگرد وجود دارد و صنایع مختلفی در این زمینه فعالیت دارند. از آن جایی که تعداد زیادی از آن‌ها محصولات خود را صادر می‌کنند می‌توان با قاطعیت گفت که کیفیت آن‌ها استاندارهای بالای جهانی دارد بنابراین می‌توانید با خیال راحت از آن‌ها استفاده کنید.

ذوب آهن اصفهان

اولین مورد، ذوب‌آهن اصفهان است که یک مجموعه عظیم در این زمینه است که اولین واحد آن در سال 1350 فعالیت خود را شروع کرد. محصولات مختلف این شرکت بر اساس استاندارهای روسی تولید می‌شود و می‌توان آن را قطب آهن‌آلات کشور در نظر گرفت. ذوب‌آهن اصفهان به دلیل حجم تولید بسیار بالایی که دارد شناخته است و محصولات آن نیز جایگاه خوبی در بازار کشور دارد.

فولاد کویر کاشان

این مجموعه نیز از شرکت‌های شناخته شده در کشور است که در سال 1381 فعالیت خودش را با احداث خط نورد شروع کرد. این مجموعه اهمیت زیادی در صنعت کشور دارد و در تولید میلگرد در میان تمام مجموعه‌های موجود بیشترین تنوع را دارد. همچنین در تولید بعضی از محصولات نیز در کشور بدون رقیب است و هیچ سازمان دیگری قابلیت تولید آن‌ها را ندارد.

شرکت مجتمع فولاد خراسان

شرکت مجتمع فولاد خراسان نیز یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان میلگرد در کشور است. محصولات این شرکت با نام میلگرد نیشابور در بازار شناخته شده و یکی از باکیفیت‌ترین محصولات در بازار داخلی به حساب می‌آید. شرکت مجتمع فولاد خراسان هم اکنون با استفاده از متخصصین و تکنولوژی های روز دنیا قادر به تولید انواع میلگرد، آهن اسفنجی، شمش فولادی و بریکت است. میلگردهای تولید شده در این شرکت در سه نوع ساده، آجدار جناقی و آجدار مارپیچ، براساس استاندارد ملی شماره 3132 تولید می‌شود. میلگرد آجدار جناقی در این شرکت با روش عملیات حرارتی کوئنچ تمپر تولید شده و خواص بسیار مطلوبی دارد.

فولاد کاوه تیکمه داش

این مجموعه که در آذربایجان شرقی واقع شده، در سال 1391 به بهره‌برداری رسید و ظرفیت اسمی تولید آن 300 هزار تن است. محصول اصلی آن انواع میلگردهای ساده و آجدار است و به دلیل کیفیت مناسب توانسته در چند سال اخیر جایگاه خود را در کشور در بین رقیب‌های مختلف باز کند. استاندارد تولید آن به‌صورت روسی و در چهار نوع A1 تا A4 است. همچنین محصولات دیری هم تولید می‌کند که نشان‌دهنده توانایی این شرکت است.

فولاد آذربایجان میانه

شرکت فولاد آذربایجان میانه فعالیت خود را از سال 1379 در زمینه تولید انواع میلگرد فولادی آغاز کرده و هم اکنون به یکی از بزرگ ترین واحدهای تولیدی این محصول در کشور تبدیل شده است. این کارخانه به دلیل بهره بردن از جاده اختصاصی متصل به شبکه راه های بین المللی و نزدیکی به خط راه آهن سراسری، به آسانی قابل حمل بوده و این مورد یکی از مزایای میلگرد میانه به شمار می‌رود. به لحاظ کیفی محصول تولیدی فولاد میانه در زمره محبوب ترین و باکیفیت ترین محصولات داخلی به حساب می‌آید. فولاد آذربایجان با بهره گیری از مدل INQA توانسته در راستای افزایش کیفیت محصولات خود دستاوردهای زیادی را کسب نموده و از رقیبان پیشی بگیرد. میلگردهای ساده از سایز 14 تا 50 میلی متر و براساس استاندارد DIN1013 و میلگردهای آجدار میانه از سایز 10 تا 30 میلی‌متر و براساس استاندارد DIN488 تولید می گردند.

شرکت فولاد قزوین

این مجموعه که در تاکستان واقع شده با نام میلگرد قزوین هم شناخته می‌شود و دلیل آن هم تولید میلگرد به‌عنوان محصول اولیه و اصلی آن‌ها است. تولید آن‌ها به‌صورت میله آجدار با استاندارد A2 به‌عنوان یکی از 4 محصول استاندارد موجود در سطح کشور است.

لیست قیمت روز و خرید انواع میلگرد

قبل از خرید میلگرد چه نکاتی را رعایت کنیم؟

برای اینکه بهترین نوع میلگرد را تهیه کنید باید علاوه بر نیاز خود، هزینه و شرکت سازنده عوامل دیگری هم در نظر بگیرید. این نکات در زیر به‌عنوان یک راهنما در اختیار شما قرار داده شده بنابراین آن را بادقت مطالعه کنید تا محصول مناسب خود را تهیه کنید.

اول ‌از همه باید نکات فنی را در نظر بگیرید یعنی اینکه چه مقدار نیاز دارید، از کدام نوع باشد و چطور استفاده شود مسائلی است که نیاز به نظر افراد فنی و در پروژه‌های بزرگ مهندسان خبره دارد. به همین دلیلی اگر تخصص ندارید به ‌هیچ‌وجه برای استفاده از نوع خاصی استفاده نکنید و سعی کنید از کسانی که دانش دارند کمک بگیرید. همواره بهترین نوع میلگرد (best type of rebar) را همواره بر اساس مسائل فنی و کارشناسی شده انتخاب کنید و سفارش دهید.

دوم اینکه کالایی که تحویل می‌گیرید را بررسی کنید تا با سفارش شما تطابق داشته باشد. این تطابق باید از نظر طول، نوع، وزن و تعداد میلگرد باشد و همچنین بررسی کنید که اگر از نوع اپوکسی است هنگام جابه‌جایی آسیب ندیده باشد.

درصورتی‌که سفارشات خود را یکجا کنید ممکن است قیمت میلگرد سرشکن شود. البته وزن سفارش بالاتر می‌رود اما از یک وزن بالاتر دیگر هزینه سفارش به‌صورت یکجا صرفه اقتصادی‌تری دارد. البته منظور این نیست که بیش از اندازه سفارش دهید بلکه باید در ابتدا نیاز خود را بسنجید و اگر بتوانید همه را با یک ‌بار سفارش دریافت کنید به نفع شما است.

دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
 • غلامحسین زحمتکش 18 فروردین 1401 / 12:31 ب.ظ

  سلام. موجودی میلگرد آجدار شما از چه کارخونه هایی و چه سایزهایی هست؟

  • تولید محتوا سپنتام 28 فروردین 1401 / 4:42 ب.ظ

   سلام و درود به شما. انواع میلگرد سمنان، نیشابور، امیرکبیر و… موجود می‌باشد. شما می‌توانید با مراجعه به صفحه قیمت میلگرد مشهد لیست قیمت انواع میلگرد را مشاهده بفرمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول