حساب کاربری

یا

امروز 1401/11/17 :
امروز 1401/11/17 :
0
No products in the cart.
تفاوت نبشی و سپری - فولاد فرتاک سورین

تفاوت نبشی و سپری چیست؟

نبشی و سپری هر دو از محصولات مورد استفاده در ساختمان‌سازی هستند که اهمیت زیادی در این زمینه دارند. این دو محصول فولادی بیشتر در زمینه ساخت پنجره کاربرد دارند و زمینه استفاده از آن‌ها تقریبا شبیه به یکدیگر است. البته بعضی از ویژگی‌های آن‌ها با یکدیگر متفاوت است و گاهی کاربردشان نیز فرق می‌کند. این تفاوت ها باعث تفاوت در قیمت نبشی و قیمت سپری می‌شود. برای اینکه بدانید در هر شرایط آیا باید از نبشی استفاده کنید یا سپری، اولین قدم این است که تفاوت نبشی و سپری (difference angle bar and shield) را بشناسید و با ویژگی‌هایشان آشنا شوید. در ادامه قصد داریم به توضیح درباره تفاوت نبشی و سپری و ویژگی‌های آن‌ها بپردازیم. با ما همراه باشید.

سپری چیست؟

شکل ظاهری این محصول فولادی به شکل حرف T است اما ارتفاع هر کدام از سپری‌ها می‌تواند با یکدیگر متفاوت باشد. در واقع سپری نوعی پروفیل است که برای متصل کردن پل‌ها، ستون‌ها، ساخت درب و پنجره و ساخت خرپا استفاده می‌شود. دو روش تولید برای تهیه سپری وجود دارد که شامل روش پرسی و فابریک می‌باشد. روش تولید ناودانی‌ها هم درست مثل سپری‌ها به دو دسته پرسی و فابریک تقسیم می‌شود. در ادامه قصد داریم کمی درباره ویژگی‌های این محصول صحبت کنیم تا بیشتر به تفاوت نبشی و سپری پی ببرید.

از طریق کلیک بر روی باکس زیر می‌توانید مقاله انواع پروفیل فولادی و کاربرد آن را مشاهده کنید.

انواع پروفیل فولادی - فولاد فرتاک سورینحتما بخوانید: انواع پروفیل‌ فولادی در ساختمان

ویژگی‌های سپری

منحصر به فرد بودن سپری‌ها، در شکل ظاهری، ضخامت، طول و اندازه خود را نشان می‌دهد. البته در بعضی موارد، کاربرد متفاوت‌تری نیز نسبت به سایر پروفیل‌ها دارد. با ما همراه باشید تا این موضوع را بیشتر باز کنیم.

شکل ظاهری سپری

همانطور که گفتیم شکل ظاهری این پروفیل درست مثل حرف T است. اما همین حرف T هم می‌تواند به صورت متفاتی تولید شده و به دو دسته لبه تیز و لبه گرد تقسیم شود. تیز یا گرد بودن لبه پروفیل در کاربرد آن نیز تاثیر گذار خواهد بود.

سپری - فولاد فرتاک سورین

اندازه سپری

لبه گرد یا لبه تیز بودن سپری در اندازه آن تاثیرگذار خواهد بود. در واقع سایز لبه‌ها با توجه به اندازه سپری تعیین می‌شوند. برای مثال وقتی اندازه سپری بین ۳٠ تا ۱۴٠ میلی‌متر باشد، لبه آن تیز خواهد بود. اما لبه‌های تیز معمولا به اندازه‌های ۲٠ تا ۴٠ میلی‌متر تعلق می‌گیرد. تنوع اندازه‌های سپری در ایران زیاد است و همین موضوع دست ما را در انتخاب باز می‌کند.

ضخامت سپری

ضخامت این محصول هم درست مثل اندازه آن، از تنوع بالایی برخوردار است. ضخامت را می‌توان عامل تفاوت نبشی و سپری نیز دانست. ولی به طور کلی ضخامت سپری عددی بین 9/0 تا 5/2 می‌باشد. اندازه لبه و دیواره‌ها معمولا در سپری مثل هم است و اندازه لبه می‌تواند شماره سپری را تعیین کند. مثلا اگر لبه ۲٠٠ میلی‌متر باشد، به محصول مورد نظر، سپری شماره ۲٠ گفته می‌شود.

طول سپری

اینکه چه اندازه‌ای را برای سپری انتخاب کنید فقط به نیازِ شما بستگی دارد و طبیعتا اندازه روی سایر قسمت‌ها مثل طول سپری و ضخامت آن تاثیرگذار خواهد بود. به طور کلی، طول سپری بین ۶ تا ۱۲ متر است و با توجه به خواست خودتان می‌توانید طول مورد نظر را انتخاب کنید.

از طریق کلیک بر روی باکس زیر می‌توانید مقاله تحمل بار نبشی را مشاهده کنید.

تحمل بار نبشی - فولاد فرتاک سورینحتما بخوانید: تحمل بار نبشی

سپری چطور تولید می‌شود؟

همانطور که می‌دانید این محصول از فولاد ساخته شده و در ساخت آن از مواد فولادی استفاده می‌کنند. یعنی مواد فولادی را داخل کوره‌های حرارتی قرار می‌دهند و وقتی به شرایط مورد نظر رسید آن را از قفسه‌های نورد رد می‌کنند تا آماده عرضه در بازار شود.

معرفی معایب سپری

همانطور که می‌دانید، هر محصولی در کنار همه مزایا، معایبی هم دارد. در ادامه قصد داریم به چند مورد از مهم‌ترین معایب سپری اشاره کنیم. آشنا شدن با معایب این محصول، کمک می‌کند تا درک بهتری از تفاوت سپری و نبشی داشته باشید.

• مقاومت خمشی سپری نسبت به سایر مصالح پایین است و این موضوع یکی از مهم‌ترین معایب آن به شمار می‌آید.

• در اتصالات نبشی ممکن است با مشکل مواجه شویم چرا که مقاومت در برابر خمیدگی آن به سمت بال کم است.

نبشی چیست - فولاد فرتاک سورین

نبشی چیست؟

نبشی هم یکی دیگر از پر استفاده‌ترین پروفیل‌های موجود در بازار است که رواج زیادی در بین مردم دارد. تنوع در ارتفاع این محصول از مزیت‌های آن به شمار می‌آید و شکل ظاهری‌اش شبیه به حرف L است یعنی دو ضلع آن بر یکدیگر عمود می‌شوند. نبشی‌ها به دو دسته مرکب و تکی تقسیم می‌شوند و هرکدام ویژگی مخصوص به خود را در ساخت و ساز دارند. ضخامت بال و طول نبشی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که کاربرد آن را تعیین می‌کند. هرکدام از نبشی‌ها کاربرد مخصوص به خود را دارند مثلا از نبشی‌های لقمه معمولا برای سازه‌های مربوط به آسانسور استفاده می‌کنند.

 این محصول هم درست مثل سپری به دو شکل فابریک و پرسی تولید می‌شود. در روش پرسی، همانطور که از نامش هم پیدا است، نبشی مورد نظر زیر دستگاه پرس قرار می‌گیرد. یعنی یک ورق ۶ متری را از وسط عرض زیر دستگاه پرس قرار می‌دهند تا به محصول نهایی تبدیل شود. اما در روش فابریک، نیازی به پرس کردن محصول نیست. یکی دیگر از نبشی‌های پر استفاده، نبشی‌های گالوانیزه هستند که فلزِ روی، آن‌ها را پوشش می‌دهد. این پوشش، نبشی را در برابر زنگ زدگی مقاوم می‌کند و می‌توان از آن در شرایطی که احتمال زنگ زدگی آهن وجود دارد، استفاده کرد.

لیست قیمت روز و خرید انواع سپری

مقایسه نبشی و سپری

تفاوت نبشی و سپری یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که در مقایسه نبشی و سپری باید به آن بپردازیم. اما طبیعتا شباهت‌هایی هم بین این دو محصول وجود دارد. مثلا هر دوی آن‌ها را می‌توان هم به روش پرسی و هم به روش فابریک تولید کرد. یا به قطعات کوچک و خرد شده در هر دوی آن‌ها، قطعات لقمه گفته می‌شود. اگر بخواهیم بیشتر درباره تفاوت نبشی و سپری صحبت کنیم، باید گفت که شکل ظاهری آن‌ها با یکدیگر، کاملا متفاوت است. هم از سپری و هم از نبشی می‌توان برای اتصال قطعات در ساخت و ساز استفاده کرد. با وجود تفاوت‌های کوچک و بزرگی که در این دو پروفیل وجود دارد، باید بگوییم که هر دوی آنها، از پر استفاده‌ترین مصالح در ساخت و ساز به حساب می‌آیند.

لیست قیمت روز و خرید انواع نبشی

نتیجه گیری

با خواندن این مطلب به خوبی با تفاوت نبشی و سپری (difference angle bar and shield) آشنا شدید و این دو پروفیل مهم را شناختید. هر کدام از آن‌ها کاربردهای مخصوص به خود را دارند و نمی‌توان گفت که دقیقا استفاده یکسانی از هر دوی آن‌ها می‌شود اما جالب است بدانید که از هر دو در ساخت درب و پنجره استفاده می‌شود. از دیگر استفاده‌هایی که به سپری مربوط است می‌توان به اتصال پل‌ها، ستون‌ها، نماهای شیشه‌ای و خرپاها اشاره کرد. اگر بخواهیم خلاصه‌ای از مطالب گذشته را در رابطه با تفاوت سپری و نبشی بیان کنیم، باید گفت که نبشی به شکل L هست و دو ضلع آن بر یکدیگر عمود هستند اما سپری T شکل می‌باشد. در هر دوی آن‌ها، به قطعات خرد شده، لقمه گفته می‌شود و هر دو در اتصال قطعات ساختمانی به کار می‌روند. فولاد فرتاک سورین، از بهترین ارائه دهندگانِ انواع محصولات فولادی است که شامل سپری و نبشی نیز می‌شود. حالا که تا اینجا آمدید بد نیست سری هم به سایت فولاد فرتاک زده، از محصولات آن بازدید کنید و در صورت تمایل، ثبت سفارش کنید.

دیدگاه کاربران
4 دیدگاه
 • ahmadreza 12 مرداد 1401 / 12:34 ب.ظ

  من خودم تو کار در و پنجره ام و نبشی از جمله آهن آلاتی که خیلی کاربرد داره تو کار ما البته قوطی هم خیلی زیاد استفاده میشه در تولید در و پنجره

  • تولید محتوا سپنتام 12 مرداد 1401 / 1:37 ب.ظ

   ممنون از اشتراک گذاری نظرتون. بله از نبشی و قوطی به وفور در ساخت در و پنجره سازی استفاده میشه.

 • nader.jahanbani 2 آبان 1401 / 5:59 ب.ظ

  نبشی و سپری جزو مصالح فلزی به شمار میان که تو ساختمان سازی و صنعت به شدت کاربرد دارن. استفاده از نبشی و سپری اگه درست انجام بشه و از نوع با کیفیت هم باشه به شدت تو مقاومت ساره تاثیر گذاره

  • تولید محتوا سپنتام 2 آبان 1401 / 6:35 ب.ظ

   سلام و درود به ما دوست عزیز. ممنون که نظرتون را با ما به اشتراک گذاشتید. کاملا درست فرمودین. تعهد و تخصص اگر هر دو در کار وجود داشته باشه نتیجه بسیار عالی و بی نقص خواهد بود مطمعنا.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول