حساب کاربری

یا

امروز 1402/03/17 :
امروز 1402/03/17 :
0
No products in the cart.
تفاوت تیرآهن IPB و IPE و INP

تفاوت تیرآهن IPB و IPE و INP

تیرآهن‌ها یکی از اصلی‌ترین مصالح ساخت به شمار می‌آیند که انواع مختلفی دارند. اگر قصد ساختمان‌سازی یا حتی بازسازی یک ساختمان را داشته باشید، آشنایی با انواع تیرآهن‌ و کاربرد آن‌ها، یکی از اصلی‌ترین چیزهای است که باید بدانید. قبل از اینکه با انواع این محصول فولادی آشنا شوید، بهتر است بدانید که از نظر شکل ظاهری به دو دسته H شکل و I شکل تقسیم می‌شوند. این تفاوت در شکل ظاهری، طبیعتا تفاوت‌ در ویژگی‌ها را نیز به دنبال دارد. در ادامه می‌خواهیم به بررسی تفاوت بین تیرآهن‌ IPB و تیرآهن IPE و تیرآهن INP بپردازیم. آشنایی با انواع تیرآهن به شما در خرید بهتر و مقرون به صرفه‌تر آن کمک خواهد کرد چرا که قیمت روز آهن مشهد در مدل‌های مختلف متفاوت است. با ما همراه باشید.

چطور تیرآهن های مختلف را از هم تشخیص دهیم؟

همانطور که قبلا گفتیم تیراهن‌ها از نظر شکل ظاهری به دو دسته I و H تقسیم می‌شوند که سری IPE و INP در ابتدا به شکل I بودند. در واقع شکل ظاهری این محصولات فولادی یکی از مهم‌ترین ملاک‌های تشخیص آن‌ها از یکدیگر است. در ابتدا استفاده از تیراهن‌های I شکل رایج‌تر بود ولی با گذشت زمان، ساختمان‌سازان به این پی بردند که گاهی اوقات نمی‌توان به مقاومت تیراهن I اکتفا کرد به همین دلیل محصولات H شکل وارد کار شدند تا توانایی و تحمل کشش خود را از دو زاویه به رخ بکشند. بال‌های تیرآهن IPB نسبت به دو مدل دیگر بلندتر و پهن‌تر است و با نگاه کردن به بال‌ها نیز می‌توانید این سه مدل را از یکدیگر تشخیص دهید. میزان اندازه جان و بال تیراهن یکی دیگر از ملاک‌های تشخیص آن است. اگر ذهنیتی از قسمتِ جان ندارید، باید گفت که به قسمت اصلی و بخش میانی تیرآهن، جان گفته می‌شود و بال‌ها، کناره این محصول فولادی را تشکیل می‌دهند.

تفاوت تیرآهن IPB و IPE و INP

6 کاربرد مهم تیرآهن

هرچند که همه تیراهن‌ها یکی از مهم‌ترین مصالح برای ساختمان‌سازی به حساب می‌آیند و هزاران کاربرد در این زمینه دارند، اما طبیعتا شکل ظاهری آن‌ها روی کاربردشان تاثیرگذار خواهد بود. در ادامه به 6 مورد از کاربردهای این محصول فولادی اشاره خواهیم کرد.

 1. در مقایسه با بتن وزن کمتری دارد و فضای کمتری را اشغال می‌کند.
 2. تیراهن در ساختمان‌های مرتفع کاربرد زیادی دارد.
 3. امکان متصل کردن چند قطعه به یکدیگر وجود دارد
 4. عملیات نصب و اجرا نسبت به سایر مصالح، سریع‌تر و زودتر انجام می‌شود.
 5. بر خلاف بتن بعد از اتمام اسکلت ساختمان با تیرآهن، می‌توانید آن را ادامه داده و توسعه دهید.
 6. تیراهن محصولی پیش‌ساخته است.

معایبی که نباید از آن‌ها غافل شد

علاوه بر تمام مزایا و کاربردهای مهم تیرآهن IPE، IPB و INP معایبی نیز وجود دارد که حتما باید آن‌ها را در نظر گرفت. مثلا مقاومت کم تیراهن در برابر دمای بالا یکی از مهم‌ترین معایب آن به شمار می‌آید. اگر دمای ساختمان خیلی بالا برود، امکان تغییر شکل تیراهن‌ها و عدم توازن در اسکلت ساختمان وجود دارد که اصلا چیز خوبی نیست. از دیگر معایب تیرآهن INP، IPB و IPE می‌توان به مقاومت پایین در برابر شرایط جوی اشاره کرد. مثلا اگر هوا خیلی نامساعد باشد احتمال اینکه تیراهن دچار فرسودگی، تغییر شکل و خوردگی شود، وجود دارد. اصلا به همین دلیل است که در همه نواحی از تیراهن برای اسکلت ساختمان استفاده نمی‌کنند و در بعضی مناطق، بتن جایگزین آن می‌شود. تمایل قطعات فشاری به کمانش و خمیدگی را هم نمی‌توان نادیده گرفت و یکی از معایب این محصولات فولادی به شمار می‌آید. یادتان باشد که جوشکاری قطعات فولادی به یکدیگر موضوع مهمی است که اگر به خوبی انجام نشود می‌تواند مشکلات مخربی را به بار بیاورد.

استاندارد انواع تیرآهن ها

استاندارد انواع تیرآهن ها

تیرآهن ها از نظر استاندارد به دسته کلی تقسیم می شوند در ادامه به بررسی این 3 استاندارد خواهیم پرداخت.

استاندارد تیرآهن IPE

تیرآهن‌های آی پی ای جوری طراحی شده‌اند که در حالت استاندارد، ضخامت بالِ آن‌ها قابل تغییر نیست. یعنی ضخامت بال‌ها کاملا در سطح یکسانی قرار دارد و نمی‌شود آن‌ها را تغییر داد. عدم شیب در قسمت بال، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این محصول است. این ویژگی باعث شده که در ایران بیشتر از تیرآهن IPE استفاده کنند. اما استاندارد آن در کشورهای اروپایی نیز تولید می‌شود. یکی از تفاوت‌های مهم IPE با INP همین ضخامت بال‌ها است. در INP بال‌ها دارای شیب هستند و ضخامت یکسانی ندارند این موضوع کاربرد INP را کمی متفاوت می‌کند اما به معنی استاندارد نبودن آن نیست. مشاهده لیست قیمت تیرآهن اصفهان.

استاندارد تیرآهن INP

این محصول، بیشتر در کشورهای چین و روسیه تولید می‌شود و در دسته تیرآهن‌های I شکل قرار می‌گیرد. اما از نظر ظاهری به دو نوع تقسیم می‌شوند. نوع اول تیراهن‌هایی با لبه‌های موازی و سطح پهن هستند که در هر بازاری می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید. نوع دوم، تیراهن با بال‌های شیب‌دار هست که ضخامت بال‌ها در همه جا مثل هم نیست. همانطور که گفتیم ضخامت بال این تیرآهن یکسان نیست و هرچه بیشتر از قسمت جان دور شویم، مقدار ضخامت کمتر می‌شود. یکی از مهم‌ترین نکاتی که نباید آن را فراموش کرد، میزان مقاومت و تحمل کمتر تیرآهن INP نسبت به سایرین است که به همین دلیل قیمت کمتری هم دارد. این محصول معمولا در ارتفاع 80 تا 600 میلی‌متری تولید می‌شود.

استاندارد تیرآهن IPB

این محصول بر خلافِ دو مورد دیگر، در دسته تیرآهن‌های H شکل قرار دارد. بال‌های پهن و عریض از ویژگی‌های اصلی تیرآهن IPB است به همین دلیل می‌توان از آن‌ها به صورت تکی و بدون وصل کردن به یکدیگر، استفاده کرد. آی پی بی به دلیل بال‌های پهنی که دارد، به تیرآهن بال پهن نیز مشهور است. این محصول در سه نوع سبک، متوسط و سنگین ارائه می‌شود و نسبت به دو تیرآهن قبلی، استحکام و مقاومت بیشتری دارد. این استحکام، باعث شده تا در پروژه‌های بزرگ و سنگین، تیرآهن IPB کاربرد بیشتری نسبت به سایر محصولات فولادی داشته باشد.

مزایای استفاده از تیرآهن H شکل

به طور کلی استفاده از این تیرآهن‌ها نسبت به مدل‌های I رایج‌تر است. به نظر شما دلیل این کاربرد چیست؟ تیرآهن‌های H شکل در ارتفاع 100 تا 1000 میلی‌متری وجود دارند و از نظر مقاومت و استحکام، نسبت به تیرآهن‌های I شکل، برتری دارند. یکی دیگر از مزایای این مدل، ایجاد سرعت در ساخت و ساز است که کاهش هزینه‌ها را نیز به دنبال دارد. کاربرد این تیراهن در ساختمان‌سازی آنقدر گسترده است که همه قسمت‌ها از جمله پوشش کف و ستون‌بندی را نیز شامل می‌شود. در صنایعی مثل کشتی‌سازی، اسکله‌سازی، پالایشگاه‌ها و ساخت خرپا نیز از آن استفاده می‌کنند. برای اطلاع از قیمت دقیق تیرآهن H می‌توانید به سایت فولاد فرتاک سورین مراجعه کنید.

تیرآهن آی (I)

تفاوت تیرآهن هاش (H) با تیرآهن آی (I) شکل

این مدل که تیرآهن‌ INP را شامل می‌شود، به داشتن بال‌های باریک و جانِ پهن معروف است و این موضوع یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های آن با تیراهن H شکل به حساب می‌آید. با اینکه استحکام I از H کمتر است، اما حالت خطی I باعث شده که مقاومت خوبی در برابر زلزله داشته باشد. این مدل، برای نصب شدن به تجهیزات خاص خود احتیاج دارد و برای نصب شدن در ارتفاع، محدودیت‌های خاص خود را دارد. تیرآهن آی در واقع فقط یک قطعه به حساب می‌آید که با جوشکاری و پرچ کردن، وصل نشده است. اما تیرآهن‌های H معمولا چند قطعه‌ای هستند که به یکدیگر متصل می‌باشند. یکی دیگر از تفاوت‌های این دو تیرآهن، در استفاده از آن‌ها برای دهانه‌ها نمایان می‎شود. دهانه‌هایی که طول آن‌ها بیشتر از 100 فوت باشد، به هیچ وجه برای تیرآهن آی مناسب نیستند درست برعکسِ تیرآهنِ هاش که برای دهانه‌هایی با طول بیش 330 فوت ساخته شده است.

جالب است بدانید تا قبل از آمدن تیراهن‌های هاش، اکثر ساختمان‌ها به وسیله مدل آی پایه‌ریزی می‌شد اما بعد از ظهور این تیراهن، از آن بیشتر استفاده کردند چراکه نواقص آی را نیز برطرف می‌کرد. به طور کلی این دو محصول فولادی سه تفاوت اساسی در قدرت نسبی، ظرفیت تحمل بار و قدرت کششی دارند. البته طیف گسترده تیرآهن‌ها فقط به آن سه موردِ قسمتِ قبل ختم نمی‌شود و تیرآهن لانه‌ زنبوری یا CPE نیز یکی از کاربردی‌ترین محصولات فولادی به شمار می‌آید.

انواع تیرآهن فولاد فرتاک سورینحتما بخوانید: انواع تیرآهن

کاربرد تیراهنِ هاش و آی

مدلِ هاش، که تیرآهن IPE زیرمجموعه آن به شمار می‌آید کاربردهای فراوانی دارد و می‌توان گفت که به طور کلی نسبت به تیرآهن آی، بیشتر از آن استفاده می‌کنند. تیراهن اچ در ساخت پل‌ها، سکو‌ها، ساختمان‌سازی، اجرای اسکلت، ساخت مجتمع‌ها و اشکوب‌ها کاربرد فراوانی دارد. کاربرد مدلِ آی کمی متفاوت است. از آن معمولا برای پروژه‌های کوچک‌تر مثل پل یا سازه‌های فولادی استفاده می‌کنند. البته در بعضی جاها از هردوی این تیراهن‌ها می‌توان استفاده یکسانی داشت، به عنوان مثال ستون‌های پشتیبان، ساخت آسانسور، ریل‌های قطار تریلرها و کامیون‌ها.

لیست قیمت روز و خرید انواع تیرآهن - فولاد فرتاک سورین

نتیجه‌گیری

تا اینجا تفاوت تیرآهن ها (difference between beam) را معرفی کردیم که هرکدام با استانداردهای مختلفی ساخته می‎شدند. اما این تفاوت به معنی کاربرد کم یا بی‌ارزش بودن نبود، بلکه باعث ایجاد تنوع در استفاده می‌شد. تفاوت این استاندارد‌ها اکثرا در شکل ظاهری، میزان مقاومت و میزان کشش تیرآهن‌ها بود. البته سایز و وزن تیرآهن‌ها یکی دیگر از فاکتورهای تفاوت آن‌ها با یکدیگر است. یادتان باشد با هر استاندارد و نیازی، بهتر است از یک جای مطمئن تیرآهن‌ها را بخرید. جایی که علاوه بر کیفیت، قیمت مناسب را نیز به دنبال داشته باشد. فولاد فرتاک سورین، یکی از بهترین ارائه‌دهندگان انواع محصولات فولادی و به خصوص تیرآهن است که خیلی راحت می‌توانید محصول مورد نظر خود را در آنجا پیدا کنید. ارسال سریع، پشتیبانی 24 ساعته و تضمین کیفیت و اصالت کالا از مهم‌ترین ویژگی‌های فولاد فرتاک سورین است. در صورت تمایل به خرید می‌توانید وارد سایت شده، محصول مورد نظر خود را انتخاب کرده و آن را به سبد خرید اضافه کنید تا پس از ثبت سفارش، به دستتان برسد.

دیدگاه کاربران
4 دیدگاه
 • نصرت ابتهی 18 فروردین 1401 / 10:50 ق.ظ

  سلام و وقت بخیر تیرآهن ipe موجوده الان؟

  • تولید محتوا سپنتام 18 فروردین 1401 / 11:00 ق.ظ

   سلام و درود به شما همراه گرامی. بله، شما می‌توانید از بخش منو – قیمت تیرآهن – قیمت تیرآهن IPE اصفهان، انواع تیرآهن IPE در سایزهای مختلف را مشاهده و خریداری کنید.

 • محمود 10 اردیبهشت 1401 / 11:56 ق.ظ

  کاش این چیزای کاربردی تو دانشگاه بهمون میگن. اینهمه درس های بی ربط خوندیم اخرش هم هیچی

  • تولید محتوا سپنتام 10 اردیبهشت 1401 / 12:04 ب.ظ

   متاسفانه این انتقاد همیشه به سیستم آموزشی کشور ما بوده. امیدواریم اینگونه مقالات تونسته باشه کمکی به افزایش دانش شما و دیگر عزیزان علاقه مند کرده باشه.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول