حساب کاربری

یا

امروز 1402/03/17 :
امروز 1402/03/17 :
0
No products in the cart.
پروفیل در و پنجره - فولاد فرتاک سورین

معرفی پروفیل درب و پنجره

در و پنجره از بخش‌های مهم هر ساختمان است. این بخش‌ها در واقع ارتباط خانه و هر ساختمان با محیط بیرونی را شکل می‌دهند. در دنیای امروزی کیفیت و نیز عایق‌بندی درب و پنجره‌های هر ساختمان، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

در و پنجره‌های هر بنا معمولا به صورت آماده و در انواع گوناگونی در بازار موجود است. تولیدکنندگان این محصولات، در و پنجره‌ها را با استفاده از متریالی فولادی، آلومینیومی و … به نام پروفیل درب و پنجره(Door and Window Steel Profile) می‌سازند. این پروفیل‌ها و کیفیت آن‌ها می‌توانند کیفیت و کارایی درب و پنجره را تا حد زیادی مشخص کند.

در این مقاله قصد داریم تا با این محصول، انواع آن و تاریخچه استفاده از آن، آشنا شویم. در ادامه نیز با روش‌های ساخت و نیز کاربردهای این محصول بیشتر آشنا خواهیم شد و در نهایت به قیمت پروفیل مشهد خواهیم پرداخت.

پروفیل درب و پنجره چیست؟

پروفیل‌ها یکی از مهم‌ترین متریال‌های اولیه در تولید و ساخت انواع محصولاتی مانند پنجره و در به شمار می‌روند. استفاده از این پروفیل‌ها سبب بالا رفتن کیفیت و دوام محصول نهایی خواهد شد. کیفیت و نوع و نمای پنجره‌ها، تاثیر بسیار زیادی در نمای هر بنا و نیز کیفیت ساخت آن ایفا می‌کند. استفاده از متریال‌های باکیفیت مانند پروفیل‌ها، به ساخت پنجره و درب‌هایی با کیفیت بالا منجر می‌شود.

این پروفیل‌ها بسته به کاربرد می‌توانند از جنس فولاد، پی‌وی‌سی و یو پی‌وی‌سی، کامپوزیت و یا دیگر متریال‌ها باشند، در دو نوع باز و بسته در بازار عرضه می‌شوند. مهندسان معماری و ساختمان‌سازی، با استفاده از درب و پنجره‌های متنوع ساخته شده از این متریال‌ها، دست باز و خلاقیت بیشتری در ساخت بناهای گوناگون خواهند داشت.

پروفیل در و پنجره چیست - فولاد فرتاک سورین

تاریخچه استفاده پروفیل درب و پنجره

پنجره و شکل آن در تاریخ و در گذر زمان تغییرات زیادی کرده است و همیشه از متریال‌هایی پیشرفته‌ای مانند پروفیل درب و پنجره، برای این منظور استفاده نمی‌شده است. این واقعیت هم در ایران و هم در دیگر نقاط جهان صادق است. پنجره ساختمان‌ها، همچنین از جنس  و مواد گوناگونی ساخته می‌شده است. تعریف پنجره در گذشته بیشتر به مفهوم راهی برای عبور هوا در بناها بوده و به دلیل در دسترس نبودن شیشه، عموما و در گذشته‌های دورتر، بدون شیشه و تنها به صورت منافذی باز بوده است.

در زمان ورود اسلام به ایران و پس از گسترش تمدن اسلامی، بیشتر پنجره‌های به صورت منافذی با نام کُوِه (Kovveh) بوده است که به دلیل حفظ حریم خصوصی، در بالاترین مکان و نزدیک به سقف در نظر گرفته می‌شد. این پنجره‌ها بیشتر به دلیل وارد شدن نوری حداقلی و یا ورود و خروج هوا در ساختمان‌ها گنجانده می‌شد. در زمان قاجار و پس از آن، استفاده از شیشه در ساختمان‌های مسکونی و دیگر بناها رواج پیدا کرد. در این زمان بود که برای استفاده و گنجاندن شیشه‌ها در روی دیوار، نیاز به قاب و یا فریمی برای این منظور احساس شد. به این پنجره‌ها، اُرسی (Orosi) گفته می‌شد و برای قاب از چوب و گچ استفاده می‌شده است.

بعدها استفاده از این فریم‌های چوبی گسترش و تنوع بیشتری پیدا کرد و این قاب‌ها با تنوع و فناوری‌های جدیدی تولید می‌شدند. همزمان با صنعتی شدن ساخت و ساز، این قاب‌ها و فریم‌ها با استفاده از فلزاتی مانند ورق سیاه، ورق روغنی و … طراحی شدند. امروزه اما با پیشرفت تکنولوژی، استفاده از انواع پروفیل درب و پنجره با متریال‌ها و شکل‌های گوناگون برای ساخت درب و پنجره، رواج فراوانی یافته است.

کاربردهای پروفیل پنجره و درب - فولاد فرتاک سورین

کاربردهای پروفیل پنجره و درب

پروفیل‌های درب و پنجره انواع بسیار متنوعی دارند و هر کدام از انواع آن برای کاربردهای مشخصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور کلی از این پروفیل‌ها برای ساخت قاب و فریم انواع پنجره و در مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربردهای پروفیل درب و پنجره را می‌توان در این موارد خلاصه کرد:

 • قاب برای ساخت دور تا دور نماهای تمام شیشه‌ای برای ساختمان‌هایی که از نمای شیشه‌ای و یا پنجره‌های تمام قدی استفاده می‌کنند.
 • چهارچوب و فریم‌هایی برای پنجره‌های داخلی و خارجی
 • چارچوب انواع درب ساختمانی
 • قابی برای نگه داشتن شیشه و یا دیگر متریال‌ها که به عنوان پنجره به کار می‌رود.
 • قاب برای شیشه‌های مورد استفاده در ساخت گلخانه‌ها، نورگیرها و یا حیاط خلوت
 • ساخت ریل‌هایی که در ساخت پنجره‌ها و درب‌های کشویی به کار گرفته می‌شود.
 • ساخت زهوار درب‌ها و همچنین اتصالات قاب به قاب برای درب‌ها و پنجره‌های ساختمانی
لیست قیمت روز و خرید پروفیل

معرفی انواع پروفیل درب و پنجره

پروفیل‌های در و پنجره، در انواع گوناگونی تولید می‌شود:

1. پروفیل فریم

این نوع از پروفیل‌ها، به عنوان قاب در چهارچوب پنجره‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و در سه نوع فریم بازسازی، کشویی و در و پنجره در بازار وجود دارند.

2. پروفیل بازشو

برای بخش بازشو درب و پنجره‌ها به کار می‌رود و به شکل حرف s است. این پروفیل درب و پنجره، در ساخت در و پنجره‌های کشویی کاربرد دارد و از نظر اندازه بلندتر است.

3. پروفیل میانی یا مولیون

به عنوان کتیبه بالایی درب و پنجره کشویی کاربرد دارد و سطح مقطع آن به صورت T است.

4. پروفیل پانل

در ساخت در و پنجره‌های پارتیشنی و همچنین در پایین درب‌ها به کار می‌رود.

5. پروفیل لوله آداپتور

از این نوع پروفیل برای ایجاد چرخش در پنجره و درب‌هایی که زاویه بین‌ آن‌ها نود درجه و یا بیشتر است، استفاده می‌شود.

6. پروفیل اتصال فریم

برای اتصال دو واحد درب و پنجره به یکدیگر استفاده می‌شود.

7. پروفیل درب و پنجره زهوار

در دو نوع تک جداره و دو جداره موجود است و برای نگه داشتن شیشه و یا پانل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جنس پروفیل درب و پنجره - فولاد فرتاک سورین

جنس پروفیل درب و پنجره

این نوع از پروفیل‌ها که در ساخت درب و پنجره ساختمان‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند، از متریال‌ گوناگونی بنا به کاربرد، ساخته می‌شوند. از مهم‌ترین جنس‌هایی که برای تولید این پروفیل‌ها به کار می‌رود، انواع فولاد مانند فولاد ضدزنگ و کربنی، ترکیبات کامپوزیتی، پی‌وی‌سی و یو پی‌وی‌سی، آلومینیوم و چوب هستند.

مقاله پروفیل دکوراتیو را از دست ندهید.

پروفیل دکوراتیو چیست - فولاد فرتاک سورینحتما بخوانید: پروفیل دکوراتیو استیل چیست؟

جدول استاندارد پروفیل درب و پنجره

اندازه‌گیری وزن پروفیل‌ها بر اساس معیارهایی مانند طول، ضخامت و نوع ساختار پروفیل‌ها انجام می‌شود. به طور کلی، می‌توان از این فرمول برای محاسبه وزن پروفیل‌ها کمک گرفت:

تعداد*طول به کار رفته بر اساس متر*وزن مخصوص پروفیل بر اساس کیلوگرم = وزن پروفیل به کیلوگرم

ردیفضخامت (mm)سایز قوطی (mm)وزن (kg/m)
1120*200.62
2125*250.78
3130*300.96
4135*351.12
5140*401.25
61.2520*200.75
71.2525*250.98
81.2530*301.19
91.2535*351.39
101.2540*401.55
111.520*200.91
121.525*251.17
131.530*301.42
141.535*351.64
151.540*401.86
161.545*452.12
171.550*502.33
181.560*602.82

نحوه تولید پروفیل پنجره و درب

برای تولید این نوع از پروفیل‌های فلزی از دستگاه‌های دستگاه برش CNC، خم کن پروفیل، تمیز کن سطح داخلی جوش پروفیل دستگاه، دستگاه جوش چهار سر پروفیل، CNC تمیز کن گوشه‌ها، CNC خم و شکل دهی اسپیسر، دستگاه انتقال فریم اسپیسر، جوش تک سر پروفیل upvc، دستگاه نصب شیشه و یراق، خط برش و شستشو شیشه دو جداره، و … استفاده می‌شود. به طور کلی، این مراحل برای تولید پروفیل درب و پنجره طی می‌شود:

 • برشکاری ورق‌های فلزی با استفاده از دستگاه‌های مخصوص
 • استفاده از دستگاه شیار زن، دستگاه سوراخ زن، دستگاه جوش پروفیل، دستگاه پلیسه گیر، دستگاه سوراخ یراق آلات برای تکمیل فرآیند تولید
 • استفاده از قوطی گالوانیزه برای قرار گرفتن شیشه در جداره پنجره
 • محکم کردن گالوانیزه با استفاده از پیچ و پرچ
نحوه ساخت درب و پنجره دوجداره - فولاد فرتاک سورین

نحوه ساخت درب و پنجره دوجداره

برای ساخت این محصولات، ابتدا باید با استفاده از نرم افزار مخصوص، محصول نهایی را طراحی نمود. در مرحله بعدی، برش انجام می‌شود و سوراخ‌های درب و پنجره و نیز محفظه تخلیه آب در آن جانمایی شده و تعبیه می‌گردد. سپس گالوانیزه هر محصول با پیچ به آن متصل شده و پروفیل‌های آماده شده به هم جوش داده می‌شوند. پس از تمیزکاری‌های مربوط به مرحله جوشکاری، نصب بست کانکشن پروفیل مولیون انجام می‌شود.

مرحله بعدی نصب درزگیرها و نیز یراق آلات درب و پنجره است و هر کدام از این وسایل به خوبی بر روی محصول نصب می‌شود. در آخر نیز زهوارهای مخصوص پنجره‌های دوجداره و سه جداره نصب شده و محصول برای تست نهایی آماده می‌شود.

برترین تولید کنندگان پروفیل درب و پنجره - فولاد فرتاک سورین

برترین تولید کنندگان پروفیل درب و پنجره

کارخانجات و برندهای گوناگونی در تولید پروفیل درب و پنجره، فعالیت دارند که هر کدام در حیطه فعالیت خود و در نوع خاصی از این پروفیل‌ها، تخصص دارند. از جمله:

 • بهترین تولیدکنندگان پروفیل درب و پنجره فولادی، در ایران برندهای تعاونی فولاد علویجه، لوله و پروفیل کیهان، فولاد گستر حداد کچو، نیکان پروفیل، جهان پروفیل پارس نورد لوله و پروفیل صابری هستند.
 • از بهترین تولیدکنندگان پروفیل‌های در و پنجره UPVC نیز می‌توان برندهای وین تک، هافمن، ماژول، ویستا بست، ویتانو، یونی وین، سیندژ، وانا و وین بوتیا را نام برد.
 • در مورد تولیدکنندگان پروفیل درب و پنجره آلومینیوم می‌توان به کارخانجاتی مانند آلومینیوم قائم، آلومینیوم پیمان، میهن آلومینیوم غدیر و آلومرول نوین اشاره نمود.
 • بهترین تولیدکنندگان پروفیل‌های در و پنجره کامپوزیتی در ایران، برندهای فایبرگلاس یزد، چوب پلاست و کامپوزیت آسیا هستند.
لیست قیمت روز و خرید پروفیل

سخن پایانی

در این مقاله با انواع پروفیل درب و پنجره(Door and Window Steel Profile) و نیز کاربردها و مراحل ساخت آن آشنا شدیم. اگر به دنبال متریال مناسب برای ساخت درب و پنجره دو جداره هستید و یا کیفیت محصول در کنار قیمت مناسب، حرف اول را برای شما می‌زند، بهتر است برندی مناسب و استاندارد را برای تهیه مواد اولیه انتخاب کنید.

شرکت فولاد فرتاک سورین ارائه دهنده انواع محصولات فولادی و پروفیل است که محصولاتی با بالاترین استاندارد و کیفیت و نیز با قیمت مناسب عرضه می‌کند. برای آشنایی با محصولات و نیز سفارش محصولات فولادی، می‌توانید از بخش منو محصول مورد نظر خود را انتخاب و قیمت محصول را به صورت آنلاین مشاهده کنید.

دیدگاه کاربران
1 دیدگاه
 • محمدکاظم خوارزمی 1 بهمن 1401 / 7:03 ب.ظ

  پروفیل های درب و پنجره وزن کمی دارند قیمت مناسبی دارن. تو زندگی امروزه استفاده از مواد ارزان و مقرون به صرفه برای همه اهمیت داره. با وجود سرصدای زندگی شهری نیاز به در و پنجره های عایق بیشتر احساس میشه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول