حساب کاربری

یا

امروز 1402/03/17 :
امروز 1402/03/17 :
0
No products in the cart.
تیرآهن لانه زنبوری

ممنوعیت تیرآهن لانه زنبوری

یکی از انواع تیرآهن ها، تیرآهن لانه زنبوری (Honeycomb beam) است که در بعضی از پروژه‌ها از آن استفاده می‌کنند. کاربرد این محصول، فقط به ساختمان‌سازی ختم نمی‌شود بلکه برای ساخت سازه‌هایی مثل پل یا کشتی نیز کاربرد دارد. استفاده از این نوع تیرآهن، نسبت به سایر محصولات فولادی به صرفه‌تر است و دلیل این قیمتِ کمتر، وزنِ نسبتا کمِ آن است. استفاده از این تیراهن انقدر رایج می‌باشد که تقریبا همه آن را می‌شناسند و به دلیل چند ضلعی‌هایی که در قسمتِ جانِ تیرآهن قرار گرفته، به آن لانه زنبوری می‌گویند چون شباهت زیادی به لانه زنبور دارد. این محصول با همه کاربردهایش گاهی اوقات در بعضی جاها دچار ممنوعیت استفاده می‌شود. در ادامه می‌خواهیم اطلاعات بیشتری درباره ممنوعیت تیرآهن لانه زنبوری در اختیار شما قرار دهیم. اگر به دنبال آشنایی با مدلهای دیگر تیرآهن هستید مقاله انواع تیرآهن را از دست ندهید.

دلایل ممنوعیت استفاده از تیرآهن لانه زنبوری

با گذشت زمان، ایده‌ها و قوانین جدیدی پدید آمدند که کمی استفاده از تیرآهن لانه زنبوری را محدود‌تر کردند. مثلا در قاب‌های خمشی استفاده از این محصول ممنوع می‌باشد اما در بعضی قسمت‌های دهانه‌های مفصلی می‌توان از آن استفاده کرد. این محصول در برابر زلزله مقاومت چندانی ندارد و یکی از دلایل ممنوعیت استفاده از آن، همین موضوع است. هنگام اجرای اسکلت فولادی ساختمان، معمولا از تیرآهن‌های ساده استفاده می‌کنند و مدل لانه زنبوری را کمتر در نظر می‌گیرند. یکی از عواملی که اعتماد ما را نسبت به این مدل از تیراهن، کمتر می‌کند، مودهای کمانشی هستند. مودهای کمانشی نشان‌دهنده گرایش سازه به تغییر شکل هستند و سازه‌هایی که در ساخت آن‌ها از تیراهن لانه زنبوری زیاد استفاده شده است، معمولا شامل کمانش و تغییر شکل می‌شوند.

ارتفاع بیشتر این محصول نسبت به سایر تیراهن‌ها، یکی دیگر از عواملی است که موضوع کمانش را کمی پیچیده‌تر می‌کند. حالا تصور کنید که نیروی کمانش و زلزله همزمان به تیراهن فشار بیاورند. در این شرایط، زلزله هم باعث تغییر شکل تیراهن می‌شود و کمانش بیشتری رخ می‌دهد. ضعفی که تیراهن لانه‌زنبوری در برابر کمانش دارد آن را به سمت خرابی می‌کشاند. شاید از خودتان بپرسید که دلیل این نقاط ضعف چیست؟ در جواب این سوال باید گفت همان‌طور که می‌دانید قسمتِ جانِ این تیراهن با سایر تیراهن‌ها متفاوت است و روی آن سوراخ‌هایی به شکل لانه زنبور وجود دارد. این سوراخ‌ها با تمام مزایایی که دارند، باعث تضعیف تیرآهن می‌شوند. به همین دلیل توصیه می‌شود تا از تیرآهن لانه زنبوری در دهانه‌هایی که امکان ورود نیروی زلزله به آن‌ها وجود دارد، استفاده نکنید. البته سوراخ‌های قسمتِ جان، مزایایی هم دارند که باعث ایجاد ویژگی‌های منحصر به فردی در این محصول فولادی شده، که در ادامه به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت.

تیرآهن لانه زنبوری

در چه مواردی می‌توان از تیرآهن لانه زنبوری استفاده کرد؟

گاهی اوقات برای برقراری تعادل در این محصول، سوراخ‌های نزدیک به مرکز را با ورق‌های فولادی پر می‌کنند. البته این پرکردن فقط شامل قسمت‌های خالیِ نزدیک به تکیه‌گاه می‌باشد و همه قسمت‌ها را شامل نمی‌شود. با جوش دادنِ ورق‌ها تعادل در تیراهن برقرار می‌شود. استفاده از تیرآهن لانه زنبوری در دهانه‌هایی با طولِ زیاد، به صرفه‌تر است چون نیرویی که در دهانه‌های بزرگ به تیراهن وارد می‌شود، خمشی است اما استفاده از آن در دهانه‌های کوچک باعث ایجاد نیروی برشی روی تیرآهن لانه زنبوری می‌شود.

این تیرآهن‌ها در برابر نیروی برشی با مشکلاتی رو‌به‌رو هستند و به همین دلیل بهتر است از آن‌ها برای دهانه‌هایی با طول زیاد استفاده کرد. مثلا مثل پارکینگ‌ها، استادیوم‌های ورزشی یا نمایشگاه‌های بزرگ. اگر به چند تا ورزشگاه یا پارکینگ سر بزنید و به اسکلت و نحوه ساخت آن‌ها توجه کنید، بدون شک متوجه حضور مفید تیرآهن‌های لانه‌زنبوری در قسمت‌های مختلفِ آن مکان و به خصوص در سقف خواهید شد. مورد مهمی که پیش از استفاده از تیرآهن لانه زنبوری باید به آن توجه کرد، مقاومت تیرآهنی است که قرار است در ساخت سازه مورد استفاده قرار بگیرد. سوالی که در این زمان مطرح می‌شود این است که مقاومت تیرآهن چقدر است؟ و آیا استفاده از تیرآهن لانه زنبوری در این بخش از سازه از نظر استانداردهای مهندسی درست است یا خیر؟ در قسمتِ قبل گفتیم که سوراخ بودنِ جانِ تیرآهن مزایایی را به همراه دارد. یکی از این مزیت‌ها در رد کردن لوله‌های تاسیسات خود را نشان می‌دهد.

اگر جایی احتیاج به نصب تاسیسات و رد کردن لوله‌ها بود، حتما باید از تیرآهن لانه زنبوری استفاده کنید که خیلی راحت می‌توان لوله‌های تاسیسات را از سوراخ‌های جانِ آن رد کرد. با این کار دیگر نیازی به استفاده از سقف کاذب نیست و در نتیجه، ارتفاع سقف کم‌تر شده و هزینه‌ها هم کاهش پیدا می‌کنند. یادتان باشد که استفاده از این تیراهن در ساختمان‌ها، باعث کاهش ارتفاع سقف خواهد شد.

انواع تیرآهن فولاد فرتاک سورینحتما بخوانید: انواع تیرآهن

تیرهای اصلی یا فرعی؟

با توضیحاتی که تا اینجای مطلب داده شد، به نظر شما عمده مصرف تیرآهن‌های لانه زنبوری برای تیرهای اصلی است یا تیرهای فرعی؟ اگر از یک مهندس کاربلد این سوال را بپرسید، حتما می‌گوید تیرآهن‌های فرعی! حالا چرا؟ چون استفاده از این محصول برای تیرهای اصلی کمی ریسک‌پذیر است. تغییر شکل‌های ناگهانی و مقاومت نه چندان زیاد در برابر نیروی زلزله و برشی، مهندسین را برای طراحی ساختمان با تیرآهن لانه زنبوری به زحمت می‌اندازد.

علاوه بر این موضوع، با روی کار آمدن نرم‌افزارهای طراحی ساختمان و استفاده عموم مهندسین از این نرم‌افزارها، میزان استفاده از مدل لانه زنبوری کمتر شد چون این نرم‌افزارها، توانایی چندانی در ترسیم درست تیراهن لانه زنبوری ندارند. این موضوع، مهندسین را مجبور می‌کند تا به سمت روش‌های نامطمئن و دستی بروند که چندان قابل اطمینان نیست و در نتیجه تصمیم می‌گیرند تا از تیرآهن لانه زنبوری برای تیرچه‌های فرعی در سقف استفاده کنند که بار اصلی ساختمان روی دوش آن‌ها نیست و در صورت خرابی نمی‌توانند ضربه جدی به پروژه وارد کنند.

تیرآهن لانه زنبوری

5 مزیت تیرآهن لانه زنبوری

 • طول بیشتر نسبت به سایر محصولات فولادی
 • فشردگی کمتر
 • استفاده از فضاهای خالی برای عبور تاسیسات و …
 • وزن سبک که در نهایت سبک بودنِ سازه را به همراه دارد.
 • قیمتِ ارزان‌تر نسبت به سایر تیراهن‌ها
لیست قیمت روز و خرید انواع تیرآهن

قیمت تیرآهن لانه‌ زنبوری

همانطور که گفتیم، قیمت این محصول نسبت به سایر محصولات فولادی کمی ارزان‌تر است اما اینکه از چه نوع موادی در ساخت آن استفاده شده، طبیعتا روی قیمت، تاثیرگذار خواهد بود. مثلا اگر تیراهن برای کارخانه ذوب‌آهن اصفهان باشد، طبیعتا قیمتِ آن بیشتر از کارخانه‌ای در تبریز خواهد بود. چون ذوب‌آهن اصفهان به کیفیت درجه یک شهرت دارد. به طور کلی اینکه تیراهن را از چه شهری خریداری می‌کنید روی قیمت آن تاثیر می‌گذارد. بهتر است جایی را پیدا کنید که در کنارِ کیفیت بالا، تیراهنی با قیمت مناسب به شما ارائه دهد. همچنین شما می‌توانید قیمت روز آهن مشهد را در فولاد فرتاک سورین مشاهده کنید.

نتیجه‌گیری

تا اینجا با ممنوعیت تیرآهن لانه زنبوری (Honeycomb beam) به خوبی آشنا شدید. در قسمت‌های قبل به بایدها و نباید ها پرداختیم اما اصل مطلب این است که استفاده از این تیراهن، محدودیت آنچنانی ندارد و بحث بین خوب و بهتر است به شرطی که قوانین را رعایت کرده و کار را به دست یک مهندس کاربلد بسپارید. علاوه بر این‌ها، خرید محصول باکیفیت، بدون شک کیفیت پروژه شما را بالا می‌برد. اگر به دنبال تیراهن‌های با کیفیت که در عین حال قیمت مناسبی هم دارند، هستید، بد نیست سری به سایت فولاد فرتاک سورین بزنید و پس از مشاهده محصول مورد نظر و اضافه کردن آن به سبد خرید، سفارش خود را ثبت کنید.

دیدگاه کاربران
6 دیدگاه
 • علیرضا 15 فروردین 1401 / 3:41 ب.ظ

  من خودم سالهاست از تیرآهن لانه زنبوری استفاده میکنم و تاحالا به مشکلی برنخوردم.

  • تولید محتوا سپنتام 15 فروردین 1401 / 3:46 ب.ظ

   سلام به شما دوست عزیز. تیرآهن لاله زنبوری هنوز هم در بسیاری از قسمت‌های ساختمان استفاده می‌شود ولی به دلیل ضعف‌هایی که در این تیرآهن وجود دارد و بیشتر بحث مقاومت کمتر آن نسبت به انواع دیگر تیرآهن مطرح است پیشنهاد می‌شود حتما از دستورالعمل‌ها و استانداردهای ساختمانی هنگام استفاده از تیرآهن پیروی کنید.

 • رمضانعلی براتزاده 30 فروردین 1401 / 1:31 ب.ظ

  میخاستم بدونم قیمت آهن کدوم کارخانه ها بیشتر از باقیه است و ایا کیفیتش هم بیشتره یا خیر؟

  • تولید محتوا سپنتام 30 فروردین 1401 / 1:35 ب.ظ

   سلام به شما دوست عزیز. قیمت محصولات اصفهان از کیفیت بالاتری برخورداره و قیمت بیشتری هم داره و توصیه اکثر مهندسین هم به استفاده از آهن اصفهان در ساخت و ساز بوده و هست. شما می‌تونید قیمت روز آهن اصفهان را در فولاد فرتاک سورین مشاهده کنید.

 • reza 10 اردیبهشت 1401 / 11:40 ق.ظ

  متن خوبی بود. منتظر محتوا جدید سایت شما هستم.

  • تولید محتوا سپنتام 10 اردیبهشت 1401 / 12:02 ب.ظ

   سلام به شما رضا عزیز. ما در تلاشیم تا به روزترین و با کیفیت ترین مقالات مرتبط به حوزه آهن را در سایتمون قرار بدیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول