حساب کاربری

یا

امروز 1402/03/17 :
امروز 1402/03/17 :
0
No products in the cart.
سازه LSF - فولاد فرتاک سورین

سازه LSF چیست؟

یکی از انواع سازه‌ها، سازه LSF است. LSF مخفف عبارت Lightweight Steel Frame به معنی ساختار اسکلت فلزی سبک است و می‌توان آن را یکی از سبک‌ترین و اقتصادی‌ترین انواع سازه معرفی کرد. به دلیل مسائل اقتصادی و افزایش قیمت، استفاده از این سازه در بین مردم محبوبیت بالایی پیدا کرده است. سازه فلزی سبک یا LSF را با نام سازه پیش ساخته نیز می‌شناسند و می‌توان آن را جایگزین سازه‌های فولادی معمولی کرد. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید. در پایان نیز به قیمت پروفیل مشهد اشاره‌ای خواهیم داشت.

کاربرد سازه LSF چیست؟

امروزه از این سازه برای ساخت اماکن اداری، عمومی و خصوصی استفاده می‌شود. از جمله اماکن مختلفی که در ساخت آن می‌توان از سازه LSF استفاده کرد عبارت‌اند از: سازه مسکونی، دانشگاه‌ها، مدارس، مجتمع‌های اداری، هتل‌ها، مجتمع‌های ورزشی، کارخانه‌ها و کارگاه‌های صنعتی و ساخت شهرک‌های مسکونی موقت. همچنین از این سازه برای ساخت پارتیشن و طبقه جدید نیز می‌توان استفاده کرد.

نحوه اجرای سازه lsf چگونه است؟

در ساخت و ساز برای استفاده از هر نوع از مصالح و اسکلت‌بندی، لازم است با نحوه اجرای آن آشنا بود و مطابق با استانداردها عمل کرد. سازه‌های LSF دارای ویژگی‌های مختص به خود است و برای اجرای آن مانند سایر سازه‌ها نیاز به اجرای فوندانسیون، اسکلت، سقف، پوشش داخلی و خارجی، تاسیسات و نصب و درب و پنجره است. در ادامه درباره نحوه اجرای این سازه در تمامی بخش‌های بیان شده، صحبت شده است.

فونداسیون سازه LSF

این سازه دارای اسکلت فلزی سبک است و برای اجرا در ساختمان‌هایی با ارتفاع کم مناسب است. ابعاد فوندانسیون سازه به ارتفاع ساختمان، میزان بار و نوع خاک بستگی دارد. اما به طور کلی، شالوده فوندانسیون این سازه عمق کمی دارد و حداکثر عمق مورد نیاز آن نیم متر است. بعد از کندن فوندانسیون با حداکثر اندازه ۵۰ سانتی‌متر، نوبت به نصب انکربولت‌ها می‌رسد که در فواصل مشخص شده قرار می‌گیرند.

دیوارها و اسکلت سازه lsf

بعد از بتن ریزی فوندانسون و قرار دادن انکربولت‌ها، دیوارهای حمال یا باربر نصب می‌شوند. دیوارهای باربر به دیواری گفته می‌شود که وزن سازه روی آن قرار گرفته و وزن را به فوندانسیون و زمین منتقل می‌کند. این دیوارها وظیفه محافظت از سازه را بر عهده دارند.

سقف سازه lsf

برای زدن سقف سازه LSF نیز راه‌های مختلفی وجود دارد و می‌توان نوع سقف را بسته به منطقه، آب و هوا و موارد دیگری که در ساخت سقف اهمیت دارد انتخاب کرد. از بین انواع سقف می‌توان به خرپا، شیروانی و سیستم تیر ریزی مسطح اشاره کرد.

پوشش‌های داخلی و خارجی سازه سبک

هنگام استفاده از ساختار اسکلت فلزی سبک برای اجرای پوشش داخلی (دیوارها) و پوشش خارجی (نما)، آزادی عمل دارید و می‌توانید هر یک از روش‌های موجود را انتخاب کنید. شما می‌توانید به صورت سنتی و با چوب، گچ و کاشی پوشش‌های داخلی و خارجی را ایجاد کنید یا با استفاده از مصالح پیش ساخته و آماده و مدرن کار را انجام دهید.

پروفیل چیست؟ - فولاد فرتاک سورینحتما بخوانید: پروفیل چیست؟

تأسیسات سازه‌های سبک LSF

تأسیسات یک سازه شامل لوله کشی، سیم کشی، سیستم تهویه و غیره می‌شود و لازم است برای اجرای آن‌ها در هنگام زدن اسکلت، فضاهای خالی را در نظر گرفت. با استفاده از اسکلت فلزی سبک LSF، فضای خالی در بین پانل‌های گچی در دیوار ایجاد می‌شود و می‌توان از این فضا برای عبور لوله و سیم‌ها استفاده کرد. این سازه یک سازه سبک است و بهتر است برای لوله کشی از لوله‌های PVC به جای فولادی استفاده کرد و وزن کلی سازه را کاهش داد.

درب و پنجره‌ی سازه پیش‌ساخته lsf

در آخرین بخش‌ از ساخت یک سازه، نوبت به نصب درب و پنجره می‌رسد. در سازه ال اس اف شما می‌توانید از درب و پنجره‌های PVC یا آلومینیومی استفاده کنید.

تفاوت سازه فولادی و بتنی با سازه lsf - فولاد فرتاک سورین

تفاوت سازه فولادی و بتنی با سازه lsf چیست؟

ساختار اسکلت فلزی سبک یا LSF تفاوت‌های بسیاری با سازه‌های فولادی و بتنی دارد. LSF نسل جدید سازه است و هدف از استفاده از آن نصب سریع‌تر، هزینه کمتر و کاهش حجم مصالح مورد استفاده است. بیشترین تفاوت و البته مزیت این سازه با سازه‌های فولادی کاهش هزینه خرید مصالح است.

یکی دیگر از مزایای استفاده از سازه‌های پیش ساخته LSF امکان توسعه فضای مفید و افزایش طبقه بعد از ساخت است. LSF در برابر زلزله نیز مقاوم است و ساختاری محکم و مقاوم را ایجاد می‌کند. همچنین قطعات این سازه قابلیت بازیافت و استفاده مجدد را دارد. فضاهای موجود در بین این سازه فرایند اجرای تاسیسات را آسان‌تر می‌کند. همچنین این سازه سازگاری بالایی برای اجرای سیستم‌های عایق بندی دارد و به کاهش مصرف انرژی کمک می‌کند.

برای مقایسه بهتر سازه‌های بتنی، فولادی و سازه LSF مزیت‌های استفاده از هر کدام را در جدول زیر آورده‌ایم و می‌توانید مزایا و تفاوت‌های این سازه‌ها را با هم بررسی کنید.

سازه بتنیسازه فولادیسازه پیش ساخته (LSF)
در این سازه امکان شکل پذیری بالایی وجود دارد و مقاطع متنوعی برای این سازه طراحی می‌شود.در این سازه اسکلت فولادی تولید شده در کارخانه در محل نصب و مونتاژ ‌شده و سرعت مرحله اسکلت زنی بالا می‌رود.سرعت بالای ساخت و کاهش هزینه ساخت از مزیت این سازه است.
مقاومت بالا در برابر شوک‌های حرارتیامکان توسعه فضا و طبقاتافزایش طول عمر سازه
مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی مختلفاین سازه برای مواقعی که خاک زیر سست و طول دهانه بزرگ است، پیشنهاد می‌شود.مقاومت در برابر زلزله به علت سبکی وزن
مقاومت نهایی صلبیت بالادارای یکپارچگی بالا به علت یکسان بودن جنس تیر، ستون و بادبندسرعت و کیفیت بالا در اجرای تاسیسات
استفاده از مصالح سنگی و سیمانیشکل‌پذیری بالاامکان عایق بندی و کاهش مصرف انرژی

بررسی معایب سه سازه بنتی، فلزی و ال اس اف نیز در جدول زیر آمده است.

سازه بتنیسازه فلزیLSF
نیاز به زمان بیشتر برای اجراهزینه بالامحدودیت در ابعاد دهانه
وزن بیشتر سازه به علت بزرگ بودن مقطع اصلیافزایش احتمال آسیب دیدن هنگام زلزلهمحدودیت در ساخت تعداد طبقه
نیاز به آزمایش بتنامکان اکسید شدن سازهنیاز به نیروی کار ماهر برای مونتاژ

مزایا و معایب سازه ال اس اف چیست؟

در جدول بالا با مقایسه ویژگی‌های سه سازه فولادی، بتنی و LSF تا حد زیادی با امکانات و تفاوت‌های آن‌ها آشنا شدید. در ادامه نیز قصد داریم به مزایا و معایب سازه LSF بپردازیم.

در سازه‌های پیش ساخته LSF وزن سازه بسیار پایین است. همچنین به دلیل آماده شدن در کارخانه و نیاز به مونتاژ در محل، سرعت اجرای کار بسیار بالا است. سرعت بالای اجرا و وزن پایین از مهم‌ترین مزیت‌های این سازه است.

از آنجایی که قیمت خرید آهن بر اساس وزن محاسبه می‌شود، به علت سبکی نیاز به آهن و میلگرد کمتری است و قیمت پرداختی کاهش پیدا می‌کند.

از معایب این سازه می‌توان به محدودیت ابعاد دهانه اشاره کرد. این امر باعث می‌شود از سازه پیش ساخته LSF تنها برای سازه‌هایی با ارتفاع و تعداد طبقات محدود استفاده کرد و نمی‌توان برای اجرای ساختمان‌های بلند از آن استفاده کرد.

استفاده از سازه‌های LSF از نقطه نظر گروه‌های مختلف مزایای مختلفی دارد و در جدول زیر مزایای این سازه را از نظر طراحان، سازندگان، استفاده کنندگان، حامیان محیط زیست و منابع ملی مورد بررسی قرار داده‌ایم.

گروهمزیت
طراحانانعطاف پذیری بالا در طراحی، تنوع در انتخاب پوشش خارجی، رعایت استانداردها، امکان طراحی سیستم مدرن ساختمانی، رعایت مقررات مبحث ۱۹
سازندهسرعت بالای اجرا، کاهش هزینه، عدم نیاز به توقف زمانی و امکان اجرای موازی بخش‌های مختلف، سهولت در نصب تاسیسات، عدم نیاز به فضای کارگاهی وسیع، ایمنی بیشتر، کاهش وزن سازه
استفاده کنندهکاهش هزینه‌های بهره‌برداری، عایق صوتی و حرارتی، مقاوم در برابر آتش و شوک حرارتی، مقاوم در برابر زلزله، کاهش مصرف انرژی
حامیان محیط زیستاستفاده از مصالح کمتر، قابلیت بازیافت، جلوگیری از اتلاف انرژی و کاهش مصرف انرژی
منابع ملینیاز به مصالح ساختمانی کمتر، امکان بازیافت

تاریخچه و دلایل به کارگیری سازه LSF در کشورهای گوناگون

درسال ۱۹۴۶ سازه LSF به صنعت ساخت و ساز معرفی شد و از آن روز تا به حال به علت کیفیت بالا، عملکرد مناسب و سرعت اجرای بالا مورد استفاده سازندگان قرار گرفته است. البته در اوایل ورود این سازه به دنیا و تا سال ۱۹۹۰ به علت ارزان بودن مصالح، تفاوت قیمت تمام شده سازه‌های سنتی و سازه‌های پیش ساخته زیاد نبود و بسیاری از افراد از روش سنتی برای ساخت استفاده می‌کردند. اما بعد از این تاریخ و به علت محدود شدن منابع و تغییر اوضاع اقتصادی و همچنین اهمیت به مسائل محیط زیستی، سازندگان به سمت استفاده از این سازه حرکت کردند.

در ادامه نگاهی کوتاه به تاریخچه این سازه در کشورهای مختلف می‌اندازیم.

تاریخچه سازه LSF - فولاد فرتاک سورین

استفاده از سازه‌های LSF در آمریکا به علت ملاحظات محیط زیستی

در آمریکا بیشتر سازه‌ها چوبی طراحی می‌شد و علت آن هم ارزان و در دسترس بودن چوب بود. اما در دهه ۳۰ میلادی فعالان محیط زیستی ملاحظات محیط زیست برای ساخت و ساز را به عنوان یک قانون در نظر گرفتند و از آن بعد مطالعاتی برای مصالح ساختمانی مناسب برای جایگزینی انجام شد. در نهایت در دهه ۵۰ میلادی سازه LSF نظر مسئولان و سازندگان را به خود جلب کرد و رفته رفته با بهبود عملکرد و کیفیت LSF، درصد استفاده کنندگان از این سازه نیز افزایش یافت.

استفاده از سازه‌هایLSF بعد از آتش‌سوزی گسترده در ژاپن

قبل از جنگ جهانی اول بیشتر سازه‌های ژاپن چوبی ساخته می‌شدند و در جنگ جهانی اول بسیاری از سازه‌ها به علت آتش‌سوزی‌های گسترده از بین رفتند. بنابراین نیاز به ساخت سریع سازه‌های مسکونی برای افراد بود و همین اتفاق راه ورود سازه‌های پیش ساخته در ژاپن را باز کرد.

لیست قیمت روز و خرید پروفیل

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم نگاه کاملی به سازه (Lightweight Steel Frame) بیندازیم و شما را با امکانات، مزایا، معایب و نحوه اجرای آن آشنا کنیم. استفاده از ساختار اسکلت فلزی سبک در بسیاری از کشورها رایج است و در ایران نیز برخی از سازندگان از این نوع اسکلت استفاده می‌کنند. شما هم می‌توانید جهت ساخت سریع و با هزینه کمتر از این سازه استفاده کنید.

اگر به دنبال خرید پروفیل سبک یا هر نوع آهن آلات دیگری هستید، انتخاب تولید کننده و فروشنده معتبر در نتیجه نهایی کار شما تاثیر بسزایی دارد. فولاد فرتاک سورین یکی از برترین فروشندگان انواع آهن آلات در ایران است. پیشنهاد می‌کنیم سری به محصولات فولاد فرتاک زده و محصول مورد نظر خود را به صورت آنلاین یا تماس با شماره ۰۵۱۳۷۶۶۲۹۲۹ ثبت سفارش کنید. چنانچه تجربه‌ای از ساخت یا مشاهده سازه LSF دارید و یا پرسشی پیرامون آن داشتید، در زیر همین مطلب با ما در میان بگذارید.

دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
  • محمدهادی 27 آذر 1401 / 5:38 ب.ظ

    سلام به شما. من توی هلال احمر کار میکنم و در مواقع زلزله که به مناطق زلزله زده میریم همیشه دیدم که در کنار کانکس و چادر ک به طور موقت برای اسکلان اسیب دیده ها استفاده میشه بد از مدتی شروع به ساخت ساختمان با مصالح سبک میکنن. استفاده از این مصالح که دیدم بهش میگن سازه ال اس اف خیلی ارزونتر از مصالح سنگین در میاد و ایمنی بسیاربالایی هم داره.

    • تولید محتوا سپنتام 27 آذر 1401 / 6:01 ب.ظ

      سلام و درود به شما. ممنون که نظر و تجربه خودتون با ما به اشتراک گذاشتین.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول