حساب کاربری

یا

امروز 1402/03/17 :
امروز 1402/03/17 :
0
No products in the cart.
تفاوت نبشی پرسی و فابریک - فولاد فرتاک سوریم

تفاوت نبشی پرسی و فابریک

نبشی‌ پرسی و نبشی فابریک هر دو در دسته مصالح پرکاربرد و مهم در ساخت و ساز قرار می‌گیرند. اما طبیعتا، تفاوت‌هایی هم بین این دو محصول وجود دارد که کاربرد آنها را نیز گاهی از یکدیگر متمایز می‌کند. نبشی در واقع یک نوع پروفیل به حساب می‌آید که دارای دو ضلع عمود بر یکدیگر است. مهم‌ترین کاربرد نبشی در ساختمان سازی و فعالیت‌هایی از این قبیل خودش را نشان می‌دهد. اینکه از نبشی مرکب یا تک استفاده کنید، به هدف شما از خرید نبشی بستگی دارد که در قسمت‌های بعد، با تفاوت نبشی مرکب و تک نیز آشنا خواهید شد. لازم به ذکر است که این تفاوت در انواع نبشی و روش تولید روی قیمت نبشی هم موثر است. در بخش بعدی قصد داریم تا بیشتر، نبشی پرسی و فابریک (The difference between the types of angle bar) را معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

معرفی انواع نبشی

همانطور که گفتیم، نبشی‌ها به دو دسته فابریک و پرسی تقسیم می‌شوند و بیشترین تفاوتی که بین این دو نبشی وجود دارد، در شکل ظاهری و نحوه تولید، خودش را نشان می‌دهد. مثلا یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های دو نبشی در بال آنها است. یعنی بعضی دارای بال‌های مساوی و بعضی دارای بال‌های نامساوی هستند. اگر نبشی از نوع V شکل باشد، اندازه دو ضلع آن یکسان بوده و اگر از نوع L شکل باشد، یک ضلع از ضلع دیگر کوچک‌تر خواهد بود. در ادامه به صورت اختصاصی با نبشی پرسی و نبشی فابریک آشنا خواهید شد.

نبشی پرسی - فولاد فرتاک سورین

نبشی پرسی

قبل از هرچیزی بهتر است بگوییم که این محصول بر اساس استاندارد GOST8510 ساخته می‌شود و همانطور که از نامش پیدا است، پرس کردن ورق فولادی، به تولید نبشی پرسی می‌انجامد. ورقی که برای تولید این نبشی استفاده می‌کنیم، باید دارای طول ۶ تا ۱۲ متر باشد. روش تولیدی نبشی پرسی، نورد سرد است چرا که ورق‌ها از وسط عرض خم شده و شکل می‌پذیرند. بعد از اجرای این مراحل نوبت به قسمت فرمینگ می‌رسد که البته این مرحله فقط برای تولید نبشی پرسی انجام خواهد شد. اصلا مهم‌ترین تفاوت نبشی پرسی و فابریک در همین فرآیندِ فرمینگ است که ورق پرسی پرس شده و به آن فرم داده می‌شود، اما نبشی فابریک، بدون انجام فرآیند فرمینگ، وارد بازار می‌شود.

اگر مایلید درباره نبشی آلومینیومی هم بدانید مقاله زیر را است ندهید و با کلید بر روی باکس زیر متن کامل این مقاله را مشاهده بفرمایید.

نبشی آلومینیومی - فولاد فرتاک سورینحتما بخوانید: معرفی نبشی آلومینیومی و ویژگی های آن

نبشی فابریک

این محصول بر خلاف نبشی پرسی، معمولا به روش نورد گرم تولید می‌شود. نبشی فابریک بر اساس استاندارد DIN1022 ساخته شده و برای ساخت آن، شمش‌های فولادی را در کوره‌های مخصوص ذوب کرده و با عبور از غلتک‌های مخصوص، اندازه آنها را مشخص خواهند کرد. ماده اصلی ساخت این نبشی، شمش‌های فولادی و بلوم هستند که دارای استحکام نسبتا مناسبی نیز می‌باشند. یکی از ویژگی‌های مهم نبشی فابریک این است که بلافاصله پس از تولید و خروج از کارخانه، می‌توانند به بازار رفته و به فروش برسند. حالا که با این دو مدل از نبشی آشنا شدید، بهتر است که کاربردهای آنها را نیز بشناسید که در ادامه به همین موضوع اشاره خواهیم کرد.

نبشی فابریک - فولاد فرتاک سورین

کاربرد نبشی در ساختمان سازی

همان‌طور که در قسمت‌های ابتدایی مطلب گفتیم، مهم‌ترین کاربرد نبشی‌ها در ساختمان‌سازی است که در ادامه به چند مورد از این کاربردها اشاره می‌کنیم.

• ساخت دکل برای انتقال نیرو

• ساخت خرپا

• ساخت ماشین آلات صنعتی

• ساخت دیوارهای سفالی

• اجرای فونداسیون

• ساخت آسانسور

• اتصالات پل به ستون

دقت کنید که هر دو نبشی فابریک و پرسی در این موارد نقش خود را ایفا می‌کنند و باید بدانید که با توجه به شرایط بهتر است از کدام نبشی استفاده کنید.

لیست قیمت روز و خرید انواع نبشی

تفاوت نبشی پرسی فابریک

در اینجا قصد داریم به یکی از مهم‌ترین قسمت‌های مقاله بپردازیم. البته در قسمت‌های قبل هم ذکر کردیم که مهم‌ترین تفاوت نبشی پرسی و فابریک، عرضه مستقیم نبشی فابریک به بازار است که بدون پرس شدن تولید می‌شود و مراحل تولید آن کوتاه‌تر است. جالب است بدانید از لحاظ کیفیتی نیز، کیفیت نبشی فابریک از پرسی بیشتر است. پرس کردن نبشی پرسی باعث می‌شود تا شکل نبشی را به خود بگیرد اما این موضوع از کیفیت نبشی می‌کاهد. دستگاهی که در آن نبشی‌ها برش داده می‌شوند، دارای یک تابلو لمسی است که به وسیله آن تابلو لمسی می‌توانید سرعت برش و میزان آن را مشخص کنید. دقت کنید که چند معیار مهم و تاثیرگذار در کیفیت نهایی محصول شما وجود دارند که عبارتند از:

1. سرعت تولید محصول

2. روش تولید محصول

3. قدرت موتور دستگاه برش

4. تعداد دروازه‌ها

5. یک معیار دیگر نیز برای بررسی نبشی‌ها وجود دارد و آن هم میزان نرمی و سفتی نبشی‌ها است که برای دستیابی به این میزان، باید آن‌ها را از نظر ترکیب شیمیایی بررسی کرد.

قیمت نبشی - فولاد فرتاک سورین

قیمت نبشی

یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای خرید هر محصولی، قیمتِ آن محصول است. در نبشی‌ها و پروفیل‌ها هم قیمت از اهمیت بالایی برخوردار است. وزن نبشی، عاملی تعیین کننده در قیمت آن است به طوری که هرچه وزن نبشی بیشتر باشد، طبیعتا قیمتِ آن نیز بیشتر خواهد بود. احتساب وزن این محصولات، طبق مقررات ملی ساختمان محاسبه شده و بر اساس آن، قیمت را محاسیه می‌کنند. همانطور که وزن، تنها عامل تاثیر گذار در قیمت آهن نیست برای نبشی نیز همینگونه است و وزن تنها غمل تعیین کننده قیمت نیست و به عوامل دیگری مثل نوسانات نرخ ارز، میزان عرضه و تقاضا و کارخانه تولید کننده نبشی نیز بستگی دارد.

لیست قیمت روز و خرید انواع نبشی

نتیجه گیری

تا اینجا که به خوبی با تفاوت نبشی پرسی و فابریک (The difference between the types of angle bar) آشنا شدید، اما فراموش نکنید این که نبشی را از کجا تهیه کنید نیز در نتیجه کار شما موثر خواهد بود. دانستیم که اصلی‌ترین تفاوت بین نبشی فابریک و پرسی در نحوه تولید آن‌ها است. یعنی نبشی پرسی پس از مرحله تولید، به وسیله دستگاه، پرس می‌شود اما نبشی فابریک همانطور که در کارخانه تولید شده، وارد بازار خواهد شد. نبشی‌های فابریک با روش نورد گرم تولید می‌شوند و پس از اتمام این فرآیند، قابل استفاده خواهند بود. بهتر است این محصولات مهم ساختمانی را از جایی بخرید که علاوه بر تضمین کیفیت، تضمین قیمت را نیز به شما بدهند. فولاد فرتاک سورین، ارائه دهنده انواع محصولات فولادی است که شامل نبشی پرسی و فابریک نیز می‌شود. سابقه درخشان فولاد فرتاک در زمینه عرضه مصالح فولادی، اطمینان خریداران را بیشتر جلب می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم حالا که تا اینجا آمدید، سری هم به بخش محصولات فولاد فرتاک زده و در صورت تمایل، محصول مورد نظر خود را ثبت سفارش کرده و خریداری کنید.

دیدگاه کاربران
4 دیدگاه
 • mohamad 12 شهریور 1401 / 12:58 ب.ظ

  من همیشه برای کارهای ساختمون نبشی فابریک میخرم چون دیگ خیالم راحته بابت کیفیت و مقاومتش

  • تولید محتوا سپنتام 12 شهریور 1401 / 1:26 ب.ظ

   ممنون از اشتراک گذاری نظرتون. بله عموما نبشی فابریک استحکام و قیمت بیشتری داره و اگر ایمنی و استقامت سازه مورد اهمیت داشته باشد حتما بایستی از نبشی فابریک استفاده بشه.

 • Mahmood.na 2 آبان 1401 / 5:30 ب.ظ

  واضح و مشخصه که نبشی فابریک بسیار با کیفیت و بهتر از نبشی پرسی است. البته باید دید به نسبت قیمت بیشتری که نبشی فابریک به نسبت پرسی داره براتون میصرفه خرید کنین این مدل نبشی و یا اینکه ن. ولی اگر کار‌حساسی دارین یا برای مصارف ساختمانی که خودتون بذاره زندگی کنین توصیه میکنم از نوع فابریک نبشی استفاده کنین.

  • تولید محتوا سپنتام 2 آبان 1401 / 7:34 ب.ظ

   سلام و درود به ما دوست عزیز. ممنون که نظرتون را با ما به اشتراک گذاشتید. در واقع واضح و مشخصه که نبشی فابریک خیلی بهتر و با کیفیت تر از نبشی پرسی است. شاید بتوان از قیمت به عنوان تنها عاملی که باعث میشه خیلی از افراد اقدام به خرید نبشی پرسی بکنن نام برد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول