حساب کاربری

یا

امروز 1402/03/17 :
امروز 1402/03/17 :
0
No products in the cart.
ورق خودرو - فولاد فرتاک سورین

تاثیر ورق خودرو در افزایش ایمنی خودرو و کاهش مرگ و میر

به‌طورکلی هر تصادفی که رخ می‌دهد بر اثر 3 عامل انسان، جاده و وسیله نقلیه است. بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی (WHO) هر ۲۴ ثانیه یک نفر در جاده‌های جهان جان خود را از دست می‌دهد. از آنجایی که در بهترین شرایط ایمنی راه و تسلط فرد در رانندگی بروز حادثه اجتناب ناپذیر است، خودرو به عنوان آخرین شانس نجات فرد به حساب می‌آید. ورق مورد استفاده در خودرو به عنوان یکی از عوامل اصلی در بدنه خودرو که می‌تواند نیرو وارده به آن را کنترل کند و جان سرنشینان را حفظ کند مورد توجه است. استفاده از ورق فولادی با کیفیت بالا در بدنه خودرو می‌تواند ایمنی خودرو را به شکل قابل توجهی افزایش دهد. به نظر شما اگر از ورق خودرو (Car-sheet) استفاده شده کمپانی BMW در ساخت خودروهای داخلی هم استفاده می‌شد ایمنی خودروهای داخلی چقدر بود؟ استفاده خودروسازان ایرانی از ورق فولادی باکیفیت چه میزان در نجات جان عزیزانمان موثر خواهد بود؟ شاید بتوان از قیمت ورق به عنوان یک عامل در تفاوت کیفیت خودروهای داخلی و خارجی نام برد.

 در این مقاله ما با بررسی ایمنی خودرو و تاثیر ورق خودرو در افزایش ایمنی آن و همچنین ایمن‌ترین خودروهای داخلی و خارجی و اینکه در این خودروها از چه نوع ورق فولادی استفاده شده خواهیم پرداخت.

ایمنی چیست؟

به صورت کلی، ایمنی مفهومی نسبی دارد. در حقیقت امکان تعریف آن به صورت ثابت و مطلق وجود ندارد و همواره امکان بروز خطر در هر شرایطی وجود خواهد داشت. بنابراین می‌توان گفت که مفهوم ایمنی با مقایسه شرایط مختلف معنا می‌گیرد. ایمنی در خودرو مهم‌ترین موضوعی است که باید به آن توجه کنید. بخش بزرگ و مهمی از این ایمنی به وسیله ورق‌های فولادی تامین می‌شود. ورق‌هایی مثل گالوانیزه یا ورق سیاه که در صنعت خودروسازی بسیار رایج هستند. همانطور که در ابتدا اشاره شد، در مورد ایمنی در سفر با خودرو سه عامل اصلی وجود دارد یعنی راه، انسان و وسیله نقلیه که تمرکز ما بیشتر روی وسیله نقلیه و متریالی است که می‌توانیم با استفاده از آن‌ها، ایمنی خودرو را بالا ببریم.

با کلیک بر روی باکس زیر می‌توانید مقاله کاربرد ورق گالوانیزه را مشاهده کنید.

ورق گالوانیزه - فولاد فرتاک سورینحتما بخوانید: کاربرد ورق گالوانیزه چیست؟

ایمنی خودرو

خودرو مجموعه پیچیده از قطعات مختلف است. عملکرد هریک از این قطعات در کارایی خودرو و ایمنی آن موثر است. همانطور که گفتیم ورق‌های فولادی که در بدنه خودرو به کار برده می‌شوند، تاثیر موثری بر ایمنی آن دارند. عموما مبحث ایمنی یک خودرو به دو بخش ایمنی فعال و ایمنی غیر فعال تقسیم می‌شود.

ایمنی فعال

به مجموعه‌ای از تجهیزات و ویژگی‌های یک خودرو که در جلوگیری از بروز تصادف و نجات جان انسان کمک می‌کند، ایمنی فعال یک خودرو اطلاق می‌شود. مواردی همچون طراحی سازه اتاق، سیستم تعلیق، ترمزها، چراغ‌ها، سیستم‌های کمکی نظیر ترمز ضد قفل، کنترل کشش، گردش چراغ‌ها، هندلینگ، میدان دید، سنسور باران، طراحی صندلی‌ها، فرمان حساس به سرعت، هشدار خروج از لاین و… نیز در این بخش قرار می‌گیرد.مثلا اینکه از کدام ورق فولادی برای بدنه خودرو استفاده می‌کنید، روی امنیت آن تاثیرگذار خواهد بود که در دسته امنیت فعال قرار می‌گیرد.

ورق خودرو - فولاد فرتاک سورین

کاربرد فولاد در خودروسازی

فولاد و آهن آلات، به دلیل استحکام و مقاومت بالا، مقرون به صرفه بودن و قابلیت بازیافت، از اهمیت ویژه ای در صنعت حمل و نقل برخوردار است. تقریبا 16 درصد از فولاد و آهن آلات، در صنعت حمل و نقل به ویژه ساخت خودرو، مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیشترین استفاده از فولاد در بین وسایل حمل و نقل در خودروسازی است. فولاد ماده اصلی در تولید خودرو است که به طور متوسط 65 درصد وزن آن را به خود اختصاص می‌دهد.

بر اساس پیش بینی انجمن جهانی فولاد، خودرو به طور میانگین 12 درصد کل مصرف جهانی فولاد را شامل می‌شود. کمپانی آرسلور میتال (ArcelorMittal)، یکی از تولیدکنندگان فولاد مورد استفاده در ساخت خودرو، توانست در سال 2014 به تنهایی حدود 16.7 درصد بازار ورق‌های فولادی در دنیا را تولید کند. همچنین براساس اعلام سازمان بین المللی تولیدکنندگان وسایل نقلیه موتوری، 95.6 میلیون دستگاه خودرو در سال 2018 تولید شده است که در هر وسیله نقلیه، 900 کیلوگرم فولاد به طور متوسط استفاده می‌شود. ساخت خودروهای بخش حمل و نقل عمومی هم به میزان زیادی به عرضه فولاد بستگی دارد. بدنه‌های اتوبوس به دلیل برخورداری از وزن بیشتر ونیاز به مقاومت بالاتر، اغلب از فولاد با کیفیت بالا ساخته می‌شود تا توانایی تحمل فشار بالا در جاده را داشته باشد. در ضمن فولاد در ساخت قاب دوچرخه هم کاربرد دارد که این امر، افزایش استحکام و ایمنی داخلی این وسیله حمل و نقل را به همراه دارد.

علت استفاده فولاد در بدنه خودرو چیست؟

از فولاد و آهن آلات علاوه بر استفاده در ساخت بدنه خودرو در ساخت قطعات خودرو از جمله شاسی، ستون و سقف خودرو، چرخ‌ها، ترمز، صفحات بدنه، سیستم اگزوز و موتور استفاده می‌شود. اساسا فولاد ماده‌ای با استحکام بالا است که ضمن امکان تعمیر آن نیاز به صرف هزینه‌های بالا نیست و بیشترین مقاومت جهت حفاظت از جان انسان را داراست. به همین دلیل در صنعت خودرو سازی استفاده از آهن‌آلات در همه قسمت‌های خودرو افزایش یافته است که باعث افزایش امنیت خودرو خواهد بود.به طور تقریبی در یک خودروی معمولی به میزان حدودا 1090 کیلوگرم و در یک خودروی شاسی بلند به میزان 1360 کیلوگرم آهن آلات استفاده شده است.

امروزه شرکت‌های بزرگ فولادی در زمینه تولید فولاد (HSS)، سرمایه گذاری می‌کنند. اچ اس اس مخفف (high speed steel) است، که در واقع نوعی فولاد با استحکام بالاست و مقامت بالایی نسبت به سایش و برش دارد. فولاد HSS حداقل 60 درصد ساختار بدنه وسایل نقلیه امروزی را تشکیل می‌دهد. این نوع فولاد از حداقل مقاومت کششی 500 تا 800 مگاپاسکال برخوردار است. مقاومت کششی در واقع مقاومت فولاد در برابر تنش‌هایی است که باعث تغییر در ساختار آن می شود. استحکام این فولادها نسبت به فولادهای سنتی، بیشتر است و وزن کمتری دارد و استفاده از آن‌ها در ساختار بدنه، موجب سبک تر و بهینه تر شدن طراحی وسایل نقلیه، کاهش مصرف سوخت و افزایش ایمنی می‌شود. گریدهای جدید فولادهای پیشرفته با استحکام بالا نیز باعث کاهش 25 تا 39 درصدی وزن خودرو در مقایسه با استفاده از فولاد معمولی خواهد شد؛ در این حالت هنگام استفاده از یک خودرو معمولی با پنج سرنشین، وزن کل وسیله نقلیه 170 تا 270 کیلوگرم کمتر خواهد بود که این امر، علاوه بر کاهش مصرف سوخت سبب صرفه جویی 3 تا 4.5 تن از گازهای گلخانه‌ای که یک خودرو در طول عمر خود تولید می‌کند خواهد شد. اینگونه علاوه بر کاهش هزینه سوخت و کمک به اقتصاد خانواده می‌توان به کاهش آلودگی هوا هم کمک شایانی کرد.

از انواع ورق‌های فولادی همچنین در ساخت قطعات خودروهای سنگین اعم از بیل مکانیکی، ناخنک لودر، بولدوزر گریدر، بیل، کفشک‌های بولدوزر، بیلچه‌های لودر مورد استفاده قرار می‌گیرد. ورق‌های ضدزنگ و ورق‌های آلومینیوم نیز به دلیل مقاومت بالا در برابر رطوبت از دیگر مواردی می‌باشد که به میزان زیادی در این صنعت کاربرد دارد.

ورق خودرو - فولاد فرتاک سورین

استفاده از فولاد چه تاثیری در امنیت خودرو دارد؟

مهم‌ترین فایده فولاد در ساخت خودرو، استحکام و مقاومتی است که برای آن به وجود می‌آورد. همانطور که می‌دانید ورق فولادی استحکام بالایی دارد و به همین دلیل از آن در خودروسازی استفاده می‌شود. ورق فولاد نورد سرد و نورد گرم هر دو در این زمینه کاربرد دارند چراکه هم از نظر هزینه و هم از نظر طول عمر بالا و تنوع، مقرون به صرفه می‌باشند پس در نتیجه روی قیمت نهایی خودرو نیز تاثیرگذار خواهند بود. محصولاتی که به وسیله نورد گرم ساخته می‌شوند، طول عمر بالاتری نسبت به فولاد نورد سرد دارند و در میزان افزایش مقاومت خودرو بسیار تاثیر‌گذارند. از آنجایی که فولاد با مواد دیگری مثل کربن، منگنز، کروم و وانادیوم نیز ترکیب می‌شود تاثیر مضاعفی بر استحکام خودرو خواهد داشت و در هنگام تصادف، امنیت جانی سرنشینان را تامین می‌کند.

لیست قیمت روز و خرید انواع ورق

انواع ورق مورد استفاده در خودرو

خودرو به عنوان وسیله‌ای که انسان روزانه ساعات زیادی با ان سر و کار دارد به حساب می‌آید پس نیاز است تا از مرغوبیت و استحکام بالایی برخوردار باشد، تا حافظ جان سرنشینان باشد. کاربرد انواع ورق در صنایع خودروسازی بسیار گسترده است. ما در ادامه به بررسی انواع ورق‌ خودرو و کاربردهای آن خواهیم پرداخت.

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه به عنوان محصولی راهبردی در صنعت خودروسازی به شمار می‌آید به طوری که قیمت ورق گالوانیزه می‌تواند بر روی قیمت تمام شده خودرو موثر باشد. این محصول به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی، زنگ زدگی، مقاومت در برابر نمک‌های محلول در آب، انعطاف پذیری و رنگ پذیری بالا، همچنین صاف و یک‌دست بودن و کمک به زیبایی ظاهری خودرو در ساخت بدنه خودرو استفاده می‌شود. ضخامت ورق بدنه خودرو از ۰.۴ تا ۲ میلی متر و عرض ۸۰۰، ۸۸۰ و 1000 میلی‌متر تولید می‌شود. تولید ورق گالوانیزه مورد نیاز صنایع خودروسازی در داخل کشور موجب شده تا قیمت تامین مواد اولیه ۳۰ درصد کمتر از موارد مشابه خارجی برآورد شود.

ورق سیاه

ورق سیاه نیز به عنوان محصولی که پایه و اساس کار تولید ورق گالوانیزه است تاثیر زیادی بر قیمت تمام شده ورق گالوانیزه و در نتیجه قیمت خودرو داشته باشد. همانطور که عنوان کردیم خودکفایی صنایع فولادی ایران در تولید این گونه ورق‌ها، خود باعث صرفه‌ اقتصادی بیشتر و کاهش خروج ارز نسبت به زمانی که از خارج کشور وارد می‌شد، گشته است.

ورق خودرو - فولاد فرتاک سورین

آلیاژ بدنه خودرو

آلیاژ فولاد ضد زنگ و آلیاژ 304 از پرکاربردترین آلیاژها در صنعت خودروسازی است. فولاد ضد زنگ با دارا بودن بیش از 5 درصد کروم و حداکثر 2 درصد کربن به اضافه دیگر آلیاژهای نیکل، آلومینیوم، سیلیسیوم، نیتروژن، تیتانیوم، سلنیوم و… به اشکال مختلف از قبیل فویل، ورق‌ فولادی، تسمه، سیم و لوله در این صنعت کاربرد دارد. فولاد آلیاژ 304 نیز دارای 8 درصد نیکل و 18 درصد کروم است. این آلیاژ‌ها معمولا در ساخت بدنه خودرو به کار می‌روند و استحکام آن را افزایش می‌دهند.

ورق‌های فولادی نازک که در صنعت خودروسازی استفاده می‌شود معمولا محصولات فولادی نورد تخت است که دارای حداقل 610 میلی‌متر در عرض و ضخامت کمتر از 76.5 میلیمتر می‌باشد. در تولید این محصولات ابتدا شمش فولادی را به شیوه ریخته‌گری آماده می‌کنند، پس از آن با شیوه‌های نورد به ورق‌های فلزی مورد نیاز این صنعت تبدیل می‌شود. در صورت نیاز می‌توان این محصولات را تحت استانداردهای داخلی و بین‌المللی رنگ آمیزی کرد.

فولاد فرتاک سورین ارائه دهنده انواع ورق‌های فولادی می‌باشد ارائه قیمت انواع محصولات فولادی مانند قیمت ورق، ورق سیاه و… به صورت روزانه و همچنین ارائه مشاوره تخصصی به صورت رایگان. جهت خرید و یا صادرات آهن آلات شما می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی واتس آپ، تلگرام، اینستاگرام و یا تماس شماره تماس 37662929-051 با ما ارتباط برقرار کنید.

با کلیک بر روی باکس زیر می‌توانید مقاله کاربرد ورق های فلزی را مشاهده کنید.

ورق فلزی - فولاد فرتاک سورینحتما بخوانید: کاربرد ورق های فلزی چیست؟

ضخامت ورق بدنه خودرو

ضخامت ورق و کارخانه تولیدی ورق‌های فولادی مورد استفاده در خودروهای داخلی با یکدیگر تفاوت دارد. به طور نمونه در پراید ورق سیاه ساخت کشور کره جنوبی (posco) با ضخامت 0.76 میلیمتر استفاده می‌شد. در ساخت پژو 405 که البته تولید آن همچون پراید متوقف شده است از ورق سیاه فولاد مبارکه اصفهان در ضخامت 0.7 میلیمتر، خودروی سمند از ورق گالوانیزه گرم کشور ژاپن Kobelco با ضخامت 0.7 میلیمتر، همچنین ورق بدنه 206 نیز از ورق گالوانیزه گرم که ساخت کشور روسیه (severstal) و کره‌جنوبی (posco) با ضخامت 0.67 میلیمتر است مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ورق گالوانیزه فولاد مبارکه اصفهان معمولا در ساخت بدنه خودروهایی مانند پراید و پیکان وانت که در حال حاضر دیگرد تولید نمی‌شود مورد استفاده قرار می‌گرفت. این شرکت با عرضه 400 هزار تن ورق گالوانیزه در سال به میزان 30 درصد از نیاز صنایع خودرو سازی و ساخت لوازم منزل را تامین می‌کند.

ورق خودرو - فولاد فرتاک سورین

ایران خودرو یا سایپا؟ کدام یک بدنه محکم ‌تری دارند؟

پاسخ به این سوال انتخاب بین بد و بدتر است. اما در چند سال گذشته با وجود شرایط سخت تحریم‌ها و تهیه سخت قطعات، تلاش‌های خوبی برای بالابردن کیفیت تولیدات داخلی صورت گرفت. خودرو شاهین سایپا نمونه یک تلاش قابل قبول برای مهندسین ایرانی است. هرچند به زمان بیشتری برای قضاوت واقعی شاهین نیاز است و این خودرو هنوز در عمل امتحان خود را پس نداده است.

در مجموع تولیدات ایران‌خودرو از کیفیت بدنه و سطح ایمنی به نسبت بهتری نسبت به سایپا برخوردار بوده‌ است. تنوع انتخاب در محصولات ایران خودرو بیشتر بوده و این شرکت در آینده نزدیک با محصول جدید خود بنام تارا که به بازار عرضه شده احتمالا لقب ایمن‌ترین خودرو ایرانی را از شاهین خواهد گرفت. البته تا زمان ارائه دقیق تست‌های ایمنی این خودرو نمی‌توان درباره ایمنی این خودرو پیش داوری کرد.

لیست قیمت روز و خرید انواع ورق

جمع بندی

اساسا بحث در مورد ایمنی خودرو بسیار گسترده است. اما ایمنی خودرو به عنوان یکی از عوامل موثر در کاهش امار تلفات بر اثر تصادفات می‌تواند مورد توجه قرار گیرد. بررسی مواد و متریال سازنده بدنه خودرو، ورق مورد استفاده و همچنین آلیاژهای به کار رفته در خودرو‌های مختلف بسیار گسترده تخصصی و پیچیده است. در این مقاله تلاش شد با زبان ساده ایمنی انواع خودروهای داخلی و خارجی رابررسی کرده و همچنین با انوع ورق خودرو (Car-sheet) و تاثیر آن بر ایمنی خودرو آشنا شدیم. دریافتیم که استفاده از ورق خودرو، خود به عنوان یکی از عوامل تاثیر گذار می‌تواند ایمنی خودرو را افزایش داده و باعث نجات جان انسان‌های بیشتری شود. مشاوران ما در فولاد فرتاک سورین اماده ارائه مشاوره در خصوص خرید انواع آهن آلات از جمله ورق‌‌های فولادی به شما هستند. امید است که این مقاله مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

دیدگاه کاربران
3 دیدگاه
 • حسن رحمتی 2 مرداد 1401 / 11:02 ب.ظ

  چقدر میتونه جون انسان ها نجات پیدا کنه اگ ایمنی خودرو ها بیشتر بشه.

 • mohamadrezamoalem 2 آبان 1401 / 6:04 ب.ظ

  کاش آقایون خودرو ساز یه نگاهی بکنن به کارخونه های خودروساز خارجی. اگه بلد نیستین ماشین بسازین میتونین نگاه کنین و کپی کنین. استفاده از مواد اولیه با کیفیت چقد می‌تونه به حفظ جون آدما کمک کنه. استفاده از مواد باکیفیت تو ساخت ستون های ماشین و یا ورق با کیفیت برای درهای ماشین به شدت می‌تونه ایمنی ایجاد کنه

  • تولید محتوا سپنتام 2 آبان 1401 / 6:24 ب.ظ

   سلام و درود به ما دوست عزیز. ممنون که نظرتون را با ما به اشتراک گذاشتید. همه ایرانی ها این ارزو رو دارن که ی روزی سوار خودرو ایمن بشن. من نیستن کسایی که خونوادشون رو تو سوانح رانندگی از دست دادن.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول