حساب کاربری

یا

امروز 1402/03/17 :
امروز 1402/03/17 :
0
No products in the cart.
مقاومت تیرآهن - فولادفرتاک سورین

مقاومت تیرآهن چقدر است؟

تیراهن یکی از اصلی‌ترین اجزای ساختمان‌سازی است که استحکام اولیه آن را تامین می‌کند. شما برای طراحی هر ساختمانی به مهم‌ترین چیزی که احتیاج دارید، تیراهن است. حتی در ساختمان‌هایی که اسکلت آن‌ها با بتن اجرا شده، بازهم تیراهن نقش مهمی را ایفا می‌کند. وظیفه اصلی انواع تیرآهن‌ در ساختمان، تحمل نیروهای وارد شده بر آن است که میزان این نیرو در هر پروژه متفاوت خواهد بود. با توجه به این وظیفه، مهم‌ترین ویژگی که یک تیراهن باید داشته باشد، مقاومت بالا است. اما همیشه این سوال ایجاد می‌شود که مقاومت تیرآهن (Steel Beams Load Capacity) چقدر است؟ آیا مقاومت این محصولات فولادی با یکدیگر تفاوت دارد؟ یا همگی در یک سطح هستند؟ در ادامه می‌خواهیم به میزان مقاومت انواع تیرآهن‌ ها و اینکه چطور باید مقاومت آن‌ها را تشخیص داد بپردازیم.

مقاومت تیرآهن بر چه اساسی سنجیده می‌ شود؟

هر تیراهنی برای اینکه به یک مقاومت استاندارد برسد، باید استانداردهای جهانی یا حداقل، استانداردهای مربوط به کشور خود را رعایت کند. چیزی که باعث می‌شود ما بیشتر حواسمان را جمع کنیم، وجود تیراهن‌ های تقلبی در بازار است. متاسفانه تعداد محصولات تقلبی کم نیست به همین دلیل باید اطلاعات خود را درباره تیراهن‌ های اصل و نحوه تشخیص آن‌ها بالا ببریم. چراکه فقط تیراهن‌ های استاندارد می‌توانند وظیفه خود را به خوبی انجام دهند. مقاومت تیرآهن بر اساس دو عامل سنجیده می‌شود. یکی فشارهای تنشی و دیگری فشارهای کششی. تیراهنی که بتواند این دو فشار را بدون تغییر شکل و خرابی تحمل کند، معلوم می‌شود که از استحکام بالایی برخوردار است و می‌توان روی آن حساب کرد. تیرآهن‌ هایی که دارای استاندارد INP، IPE و IPB هستند معمولا مقاومت خوبی در برابر این فشارها دارند اما بازهم باید به فروشنده تیراهن توجه کرد.

چگونه مقاومت تیرآهن را محاسبه کنیم؟ - فولادفرتاک سورین

چگونه مقاومت تیرآهن را محاسبه کنیم؟

مقاومت تیرآهن به معنی میزان تحمل آن است. یعنی یک تیراهن تا چه مقدار فشار را می‌تواند روی خودش تحمل کند و خراب نشود. حالا این میزان مقاومت به عوامل مختلفی بستگی دارد. مثلا اینکه در ساخت تیراهن از چه نوع آلیاژی با چه جنسی استفاده شده است. عوامل دیگری مثل ابعاد و اندازه و سطح مقطع نیز برای محاسبه مقاومت این محصول فولادی، قابل توجه هستند. یادتان باشد که میزان مقاومت تیراهن در هر کشوری نسبت به کشور دیگر متفاوت است چون استانداردهای کشورها با یکدیگر فرق می‌کند. طول بال و جان یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار است. هر تیراهن دارای دو بال و یک قسمتِ میانی یا جان است که هرچه ضخامت و طول بال و جان بیشتر باشد، مقاومت تیراهن نیز بیشتر خواهد بود. به عنوان مثال تیرآهن لانه زنبوری به دلیل وجود حفره‌های 6 ضلعی در قسمت جان تیرآهن، مقاومت کمتری نسبت به انواع دیگر تیرآهن دارد. میزان کربن استفاده شده در ساخت تیراهن، یکی دیگر از عوامل سنجش مقاومت آن است. به طوری که هرچه میزان کربن استفاده شده در مواد اولیه بیشتر باشد، سختی تیرآهن و در نتیجه مقاومت آن، بیشتر خواهد بود. اگر قرار است از تیراهن برای کنترل یک بار متمرکز استفاده شود، باید بیشتر به مقاومت آن توجه کنید اما اگر نیروی وارد شده متمرکز نیست و می‌تواند گسترده باشد، تیراهن‌ هایی با مقاومت کمتر می‌توانند کار شما را راه بیندازند. فراموش نکنید، هرچه میزان مقاومت تیرآهن بیشتر باشد، قیمتِ آن نیز بیشتر خواهد بود. برای کیفیت بالا باید هزینه بالایی هم پرداخت کرد. در ادامه می‌خواهیم مقاومت تیراهن‌ هایی با سایزهای مختلف را بسنجیم. علاوه بر این شما می‌توانید قیمت روز آهن مشهد را در فولاد فرتاک سورین مشاهده کنید.

ضایعات آهنحتما بخوانید: فواید بازیافت ضایعات آهن چیست؟

مقاومت تیرآهن با سایز 12

همانطور که در قسمت قبل گفتیم، سایز تیراهن یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار روی مقاومت آن است. این عامل ربطی به مواد اولیه یا استانداردهای ساخت ندارد بلکه مستقیما با سایز و ابعاد و اندازه مرتبط است. سایز 12 یکی از کاربردی‌ترین پروفیل‌ها است که در پروژه‌های مختلف، از آن استفاده زیادی می‌کنند. از سایز 12 معمولا برای سقف و ستون سازه‌های مختلف استفاده می‌شود که بر اساس استانداردهای تیراهن IPE ساخته شده است. مقاومت تیرآهن سایز 12 در مقایسه با سایزهای بیشتر، زیاد نیست به همین دلیل از آن برای تیرهای اصلی یا قسمت‌هایی که فشار بار خیلی زیاد باشد استفاده نمی‌کنند. بلکه آن را داخل سقف یا ستون‌های فرعی قرار می‌دهند. اگر به دنبال تیراهنی هستید که برای سازه‌های سبک مناسب باشد. سایز 12 قطعا انتخاب درستی است.

تیرآهن - فولادفرتاک سورین

مقاومت تیرآهن با سایز 14

بعد از تیراهن 12 رایج‌ترین تیراهن در بازار، سایز 14 است که از آن به وفور در پروژه‌های مختلف ساختمانی استفاده می‌کنند. از لحاظ بررسی هزینه‌ها، باید گفت که قیمت تیراهن سایز 14 نسبت به سایز 12 بیشتر است چراکه وزن آن نیز بیشتر می‌باشد و بالا رفتن وزن با بالا رفتن قیمت تیراهن، ارتباط مستقیم دارد. با اینکه مقاومت سایز 14 زیادتر از 12 است اما همچنان، مهندسین ریسک استفاده از آن را در پروژه‌های سنگین نمی‌پذیرند. بلکه ترجیح می‌دهند از آن در سقف و ستون‌های فرعی استفاده کنند. نوع مواد اولیه به کار رفته در تیراهن سایز 14 درست مثل باقی تیراهن‌ ها، تاثیر مهمی در میزان استحکام آن دارد اما علاوه بر این موضوع، کارخانه‌ای که تیراهن را می‌سازد، نشان‌دهنده مقاومت و اعتبار آن خواهد بود.

مقاومت تیرآهن سایز 16

همان‌طور که از عنوان حدس می‌زنید، بعد از تیراهن سایز 14 نوبت به سایز 16 می‌رسد. این تیراهن هم درست مثل دو مورد قبلی در سقف و ساخت ستون‌ها کاربرد دارد اما علاوه بر این کاربرد‌ها در ساخت خرپا و پل‌های بزرگ نیز از آن استفاده می‌کنند. همانطور که انتظار می‌رود مقاومت تیرآهن سایز 16 نسبت به سایز 12 و 14 بیشتر بوده چراکه وزن آن نیز بیشتر است. اما بهتر است قبل از خرید قطعی، از کارخانه ساخت این تیراهن و مواد اولیه به کار رفته در آن مطمئن شوید چراکه محصولات تقلبی، همیشه در بازار وجود دارند. از تیراهن سایز 16 به علت مقاومت بالایی که دارد می‌توان در ساخت پروژه‌ها و سازه‌های سنگین نیز استفاده کرد.

مقاومت تیرآهن سایز 18

سایز 18 آخرین سایزی است که قصد داریم مقاومت آن را بررسی کنیم. همان‌طور که انتظار می‌رود، این تیراهن مقاومت بسیار بالایی دارد و در ساخت پروژه‌های سنگین از آن زیاد استفاده می‌کنند. استفاده از این مدل در سازه‌های سنگین، کاملا خیال شما را بابت مقاومت سازه راحت می‌کند. البته یادتان باشد که تضمین کیفیت پروژه، به تضمین کیفیت تیرآهن‌ ها بستگی دارد. از تیرآهن با سایز 18 بیشتر به عنوان ستون‌های اصلی سازه استفاده می‌کنند و این محصول درست برعکس سایز 12 و 14، جایی در ستون‌های فرعی و کوچک نخواهد داشت. یادتان باشد که سنجش مقاومت دقیق تیرآهن‌ ها باید با تست‌های آزمایشگاهی انجام شود اما اطلاعاتی که اکنون داریم درباره آن‌ها صحبت می‌کنیم، یک میزان نسبی از مقاومت انواع تیرآهن به ما می‌دهند.

مقاومت تیرآهن - فولاد فرتاک سورین

آیا نوع تیرآهن روی مقاومت آن تاثیر دارد؟

موضوعی که اکنون می‌خواهیم درباره آن صحبت کنیم، بیشتر به نقش تیراهن و تاثیر نقش آن، روی مقاومت اشاره می‌کند. این مقاطع فولادی، همه شبیه به هم نیستند بلکه باهم فرق می‌کنند و هر کدام مسئولیت اجرای یک وظیفه خاص در سازه را به عهده دارند. در ادامه می‌خواهیم نقش‌های مختلف یک تیرآهن را در سازه بررسی کرده و به میزان مقاومت آن، بپردازیم.

شاه‌ تیر ساختمان

همانطور که از اسم شاه‌تیر می‌توان حدس زد، باید گفت که اصلی‌ترین تیر یک ساختمان محسوب می‌شود. به همین دلیل تیراهنی که نقش شاه‌تیر را ایفا می‌کند باید از مقاومت بسیار بالایی برخوردار باشد. شاه‌تیر، مهم‌ترین عضو یک سازه به شمار می‌آید و باید فشارها و بارهای اصلی وارد شده به ساختمان را بدون به بار آوردن خرابی، تحمل کند. استحکام شاه‌تیرها ملاک خوبی برای سنجش مقاومت تیرآهن است اما پیشنهاد می‌کنیم آزمون و خطا را رها کرده و از یک تیرآهن مقاوم و با کیفیت برای شاه‌تیر استفاده کنید.

تیرچه‌ ها

نقش دیگری که تیراهن آن را در ساختمان ایفا می‌کند، تیرچه است. تیرچه‌ها همان تیراهن‌ های فرعی هستند که با تعداد بالا در فاصله بین شاه‌تیر و دیوار قرار می‌گیرند. وظیفه این تیرچه‌ها کمک به شاه‌تیر است. آن‌ها بارهای وارد شده بر شاه‌تیر را می‌گیرند و به دیوار یا ستون انتقال می‌دهند. یادتان باشد که تیرچه، خودِ تیراهن نیست اما چون از تیراهن ساخته شده، میزان مقاومت تیرآهن برای آن مهم است.

تیر نعل درگاهی

اگر بخواهیم یک فهرست از پرکاربردترین تیراهن‌ ها درست کنیم، بدون شک تیر نعل درگاهی از اولین‌های آن لیست محسوب می‌شود. این تیراهن در قسمت‌هایی مثل درب یا پنجره قرار می‌گیرد تا استحکام دیوارهای آجری متصل شده به درب و پنجره را تضمین کند. تیر نعل درگاهی از استحکام بالایی برخوردار است.

تیرهای کناری یا لبه‌ ای

این تیرها در کنار کلاف‌بندی ساختمان استفاده می‌شوند و هدف اصلی آن‌ها، بالا بردن مقاومت ساختمان است. مزیت تیرهای کناری این است که مقاومت تیرآهن سقف و دیوارها را تقویت می‌کند. نوع تیرهای لبه‌ای در میزان استحکام ساختمان موثر است.

انواع تیرآهن - فولاد فرتاک سورین
لیست قیمت روز و خرید انواع تیرآهن

نتیجه‌گیری

تا اینجا اطلاعات زیادی درباره مقاومت تیرآهن (Steel Beams Load Capacity) به دست آوردید و دانستید که هیچ‌چیز مهم‌تر از یک تیراهن مقاوم نیست تا خیالتان را از بابت کیفیت اولیه ساخت و ساز راحت کند. گفتیم که علاوه بر مواد اولیه، فروشنده‌ و کارخانه‌ای که تیراهن را به شما می‌فروشند نیز در میزان مقاومت آن نقش دارند. اما راه چاره فرار از تیرآهن‌ های تقلبی و بی‌کیفیت چیست؟ قبل از اجرای پروژه، مهندسین باید فشار تقریبی وارد شده بر تیراهن را بسنجند تا بتوانند تیراهن درستی را انتخاب کنند. بعد از این مرحله، باید جایی را برای خرید انتخاب کنید که به شما تضمین کیفیت و قیمت می‌دهد. فولاد فرتاک سورین ارائه دهنده انواع محصولات فولادی است که تیرآهن‌ هایی با مقاومت بالا و قیمت مناسب به شما ارئه می‌دهد. فقط کافی است سری به سایت فولاد فرتاک سورین زده و سفارش خود را با چند کلیک ساده ثبت کنید.

دیدگاه کاربران
4 دیدگاه
 • رحمت 15 فروردین 1401 / 2:47 ب.ظ

  با سلام. موجودی محصولات تیرآهن شما از چه برندهایی است؟

  • تولید محتوا سپنتام 15 فروردین 1401 / 3:02 ب.ظ

   سلام و درود به شما دوست عزیز. در فولاد فرتاک سورین انواع تیرآهن از شرکت‌ها و برندهای معتبر مانند ذوب‌آهن، کرمانشاه، فایکو، پارسیان، ماهان و… در سایزهای مختلف موجود می‌باشد. جهت مشاهده لیست قیمت و خرید انواع تیرآهن به صفحه قیمت روز تیرآهن مشهد مراجعه فرمایید.

 • اوستا مهدی جعفری 30 فروردین 1401 / 1:19 ب.ظ

  ی توصیه ای که ب دوستان میتونم بکنم اینه ک همیشه قبل از خرید آهن آلات با ی متخصص مشورت کنید چون بارها دیدم ک کسی بدون محاسبه مقاومت تیراهن مورد نیاز سازه اهن خریده و بد دیده مقاومت تیراهن برای اون سازه خیلی کمتر یا بیشتر از حالت استاندارده و ضرر و زیان زیادی به اون شخص زده

  • تولید محتوا سپنتام 30 فروردین 1401 / 1:22 ب.ظ

   سلام به شما. دقیقن حق با شماست. همیشه بهتره قبل از انجام هر کار با متخصص اون مشورت کنیم تا بعدن ضرر و زیان بیشتری به ما وارد نشه. علاوه بر این مشاوران ما در فولاد فرتاک سورین آماده ارائه مشاوره رایگان به همه عزیزان هستند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول