حساب کاربری

یا

امروز 1402/03/17 :
امروز 1402/03/17 :
0
No products in the cart.
نبشی کرنربید - فولاد فرتاک سورین

کرنربید چیست و نصب آن چگونه انجام می‌شود؟

نبشی یکی از مهم‌ترین مصالح در زمینه ساخت و ساز است که بدون شک در ساخت هر پروژه‌ای به کار شما می‌آید. نبشی هم به شکل مرکب و هم به شکل منفرد قابل استفاده است. در واقع به پروفیل‌هایی که سطح مقطع آن‌ها به صورت دو ضلع عمود بر یکدیگر است، نبشی گفته می‌شود. در میان انواع نبشی، یکی از آن‌هایی که کاربرد مخصوص به خود را دارد، نبشی کرنربید است که در این مقاله قصد داریم آن را به شما معرفی کنیم. حالا که به یک ذهنیت تقریبی از نبشی کرنربید (Corner bead) رسیدید، بهتر است به سراغ توضیحات بیشتر درباره آن برویم.

نبشی کرنربید چیست؟

اگر به اجرای کناف در پروژه‌های مختلف ساختمانی دقت کرده باشید، حتما متوجه حضور پررنگ کرنربید خواهید شد. چرا که یکی از مهم‌ترین کاربردهای این پروفیل، در اجرای کناف خودش را نشان می‌دهد. ضخامت نبشی کرنربید چیزی حدود  ۰/۲ الی ۰/۳ می‌باشد. این محصول علاوه بر محافظت از کنج‌های ۹٠ درجه، برای سقف، دیوار و ستون‌ها نیز به کار می‌رود. دقت کنید که نحوه اجرای کرنربید، یکی از مهم‌ترین نکات در رابطه با آن به شمار می‌آید که اگر به درستی انجام نشود، ممکن است نتیجه خوبی را برای شما به وجود نیاورد. نحوه اجرای نبشی کرنربید در کیفیت اجرای کناف هم تاثیرگذار خواهد بود.

نبشی کرنربید - فولاد فرتاک سورین

معرفی انواع نبشی کرنربید از نظر جنس

کرنربیدها، دارای انواع مختلفی هستند و طبیعتا جنس‌های مختلفی هم دارند. آشنایی با ویژگی‌های انواع این نبشی به شما کمک می‌کند تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید. با ما همراه باشید تا چند مورد از نبشی‌های کرنربید را معرفی کنیم.

• کرنربید گالوانیزه

یکی از مهم‌ترین مزایای این محصول، مقاومت بالای آن در برابر رطوبت است که باعث شده کار کردن با آن راحت‌تر باشد. نصب آسان و قیمت نسبتا مناسب، از دیگر ویژگی‌های کرنربید گالوانیزه است که مردم را بیشتر به سوی خود جذب کرده. البته در کنار همه این مزایا، معایب مهمی هم به کرنربید گالوانیزه وارد است که مهم‌ترین آن‌ها تغییر شکل سریع در اثر فشار می‌باشد.

با کلیک بر روی باکس زیر می‌توانید مقاله جدول تحمل بار نبشی را مشاهده کنید.

تحمل بار نبشی - فولاد فرتاک سورینحتما بخوانید: تحمل بار نبشی

• کرنربید کاغذی

همانطور که از اسم این نبشی پیدا است، از یک نوع کاغذ خاص ساخته شده که استحکام خوبی دارد و با سطح استاندارد نبشی کرنربید هماهنگی لازم را دارد. بیشترین کاربرد این محصول، در سقف‌های کاذب خودش را نشان می‌دهد و در ساخت سقف‌های کاذب است که کرنربید کاغذی را بیشتر از هر نبشی دیگری مشاهده می‌کنید.

• کرنربید پلیمری

اگر کمی با قطعات پلیمری آشنایی داشته باشید حتما متوجه خواهید شد که جنس کرنربید پلیمری از پلاستیک می‌باشد. این جنس مزایای خاص مربوط به خود را دارد و یکی از مهم‌ترین مزایای آن، حمل و نقل آسان است. از آنجایی که وزن پلیمر نسبت به سایر جنس‌ها، سبک‌تر می‌باشد، در نتیجه حمل و نقل راحت‌تری هم خواهد داشت.

نبشی کرنربید - فولاد فرتاک سورین

انواع نبشی کرنربید از نظر ساختار

ساختار و شکل نبشی‌ها، به خصوص نبشی‌های کرنربید در تعیین کاربرد آن‌ها موثر خواهد بود و در واقع کاربرد بسیاری از آن‌ها به شکل ظاهریشان وابسته است. در ادامه قصد داریم به چند مورد از آن‌ها اشاره کنیم.

• نبشی کرنربید C شکل

• نبشی کرنربید سقفی

• نبشی کرنربید U شکل

• نبشی کرنر تراز

• نبشی کرنربید UD 28

• نبشی CD60

• نبشی کرنربید L25

اگر دوست دارید با هر یک از این محصولات به صورت مختصر و جداگانه آشنا شوید و کاربردهای مهم هریک را بشناسید حتما در ادامه این مطلب ما را همراهی کنید.

معرفی نبشی کرنربید C شکل

همان‌طور که انتظار می‌رود، شکل ظاهری این محصول شبیه به حرف C در انگلیسی است و بیشترین کاربرد آن، در دیوارهای خشک و در قسمت‌های عمودی سازه خود را نشان می‌دهد. اگر از این نبشی برای سازه خود استفاده می‌کنید، باید بدانید که فاصله بین دو نبشی C شکل باید ۳٠، ۴٠ و ۶٠ سانتی‌متر باشد. این محصول بر اساس استانداردهای NF و DIN و همچنین در عمق‌های ۵۰، ۷٠، ۷۵ و ۱٠٠ میلی‌متر ساخته می‌شود.

با کلیک بر روی باکس زیر می‌توانید قیمت نبشی مشهد را به صورت آنلاین مشاهده کنید.

لیست قیمت روز و خرید انواع نبشی

معرفی نبشی کرنربید رانر یا U شکل

این محصول درست بر خلاف کرنربید C شکل جهت های افقی را در بر می‌گیرد و در جهت‌های افقی از آن استفاده می‌کنند اما درست مثل نبشی C شکل، بیشترین کاربرد را در دیوارهای خشک دارد و از آن برای ساختار قاب فولادی به وفور استفاده می‌شود. از دیگر شباهت‌های این محصول با نبشی C شکل می‌توانیم به عمق‌های ۵٠، ۷٠، ۷۵ و ۱٠٠ اشاره کنیم که در هر دو نبشی به یک اندازه است. علاوه بر دیوارهای خشک، از این محصول به عنوان هدایت کننده نیروها در سقف و کف نیز استفاده می‌شود که بر اساس استانداردهای DIN و NF نیز ساخته شده است.

پیشنهاد می‌کنیم با کلیک بر روی باکس زیر مقاله 10 نکته طلایی نبشی کشی ساختمان را هم مطالعه بفرمایید.

نبشی کشی ساختمان - فولاد فرتاک سورینحتما بخوانید: 10 نکته طلایی که در نبشی کشی ساختمان باید بدانید

معرفی نبشی کرنر تراز

همانطور که از نام این محصول پیدا است، وظیفه اصلی آن، تراز کردن و هماهنگ کردن گوشه‌ها با یکدیگر است این نبشی همچنین وظیفه تراز کردن سقف‌ها را نیز دارد و نیروهایی که به سقف وارد می‌شوند را کنترل می‌کند. تحمل این نیروها باعث افزایش طول عمر سازه و استحکام بیشتر آن خواهد بود. در جاهایی که عایق بندی صوتی یا کد حریق وجود دارد، نبشی کرنر تراز را بیشتر از جاهای دیگر مشاهده می‌کنید. دو نوع مختلف از این نبشی در بازار وجود دارد که شامل L 25 با مقطع نبشی و UD 28 با مقطع ناودانی است. به طور کلی این محصول در سقف کاربرد زیادی دارد و گاهی از آن به عنوان تکیه گاه برای سقف‌هایی که قصد ترمیم آن را داریم استفاده می‌شود.

معرفی نبشی کرنربید سقفی

بیشترین استفاده از این محصول، در ساخت سقف‌های کاذب صورت می‌گیرد. مثلا برای زیرسازی سقف‌های کاذب، اولین گزینه انتخابی، همیشه نبشی کرنربید سقفی خواهد بود. شکل ظاهری این محصول هم مثل حرف C در زبان انگلیسی است و در دو نوع F47 و CD60 به بازار عرضه می‌شود.

نبشی کرنربید UD28

یکی دیگر از انواع نبشی، نبشی کرنربید UD28 است که در دسته نبشی‌های تراز قرار می‌گیرد. استفاده از این نبشی به صورت مشترک هم برای دیوار و هم برای سقف صورت می‌گیرد. گاهی اوقات بعضی از سقف‌ها دچار ترک شده و به ترمیم احتیاج پیدا می‌کنند. ترمیم این سقف‌ها به وسیله نبشی UD28 انجام خواهد شد. علاوه بر آن، ساختمان‌هایی که دارای عایق صدا و کد حریق می‌باشند نیز به این نبشی احتیاج پیدا می‌کنند.

نبشی کرنربید CD60

این محصول هم در دسته آن نبشی‌هایی قرار می‌گیرد که بیشتر برای سقف مصرف می‌شود. مهم‌ترین استفاده در رابطه با این پروفیل، مربوط به زیرسازی سقف‌های کاذب می‌شود. شکل مقطع این نبشی‌ها به شکل حرف C انگلیسی می‌باشد.

نبشی کرنربید L25

ال ۲۵ جزو نبشی‌های تراز سقف است. همچنین برای ساختمان‌هایی که دارای عایق صدا و کد حریق هستند و احتیاج به تعمیر پیدا می‌کنند، کرنربید L25 کاربرد دارد. شکل سطح مقطع این نبشی به شکل حرف L انگلیسی است.

اجرای نبشی کرنربید - فولاد فرتاک سورین

نبشی کرنربید در اجرای کناف چه کاربردی دارد؟

همانطور که در قسمت‌های قبل هم گفتیم، یکی از کاربردهای مهم این محصول، اجرای کناف است. برای اجرای کناف، نبشی کرنربید دو وظیفه اصلی را اجرا می‌کند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

۱- اولین وظیفه این نبشی، این است که در برابر ضربه‌ها و آسیب‌های مختلف مقاومت خود را حفظ کند و بتواند وظیفه محافظت خود را به درستی رعایت کند.

۲- ایجاد ظاهر زیبا یکی دیگر از وظایف این نبشی کرنربید است.

گاهی کارفرما اصرار دارد که گوشه‌های سقف و دیوارها خیلی تمیز و منظم در بیاید یا تاکید می‌کند که گوشه دیوارها حتما تیز باشد. در این زمان باید با دقت بیشتری از کرنربیدها در سقف استفاده کرد تا دقیقا همان چیزی که مشتری در نظر دارد به وجود بیاید. کرنربیدها از گوشه سقف سازه محافظت می‌کنند و آن را هرچه دقیق‌تر به وجود می‌آورند.

اجرای نبشی کرنربید - فولاد فرتاک سورین

۵ مزیت مهم نبشی کرنربید

استفاده از نبشی کرنربید در کنار معایب، مزایایی هم دارد که در ادامه قصد داریم به مزایای آن اشاره کنیم.

۱- استفاده از این نبشی، باعث می‌شود تا استحکام سازه چند برابر شود و به عمر آن می‌افزاید.

۲- استفاده از این نبشی صرفه جویی بسیاری در انرژی می‌کند.

۳- مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی و حمله حشرات دارد.

۴- با استفاده از این محصول، در هزینه‌ها نیز صرفه‌جویی خواهید کرد.

۵- از انجایی که وزن کمی دارد، باعث سبک‌سازی سازه‌ها می‌شود.

اجرای نبشی کرنربید - فولاد فرتاک سورین

چگونگی نصب کرنربید کناف

اجرای کرنربید در کناف نیازمند چند مرحله است که در ادامه به توضیح این مراحل می‌پردازیم.

قبل از هرچیزی ابتدا سطح مقطع کرنربید را با مواد چربی‌زدا و پاک‌کننده تمیز می‌کنیم و بعد از آن، لازم است کناف‌ها را برای قرارگیری کرنبیدها آماده کنیم. وقتی کرنبیدها آماده شدند باید آن‌ها را گوشه دیوار قرار دهیم و با یک چکش پلاستیکی یا دستگاه مخصوص، نصب آن را انجام دهیم.

بعد از انجام این کارها، با ماله یا لیسه یک لایه از بتونه را با عرض ۲٠ سانتی‌متر و ضخامت مناسب در دو طرف دیوار روی کرنربیدها می‌کشند. حالا که بتونه کشیده شد، باید منتظر بمانیم تا خشک شود. بعد از خشک شدن استاد کار با ماله سطح بتونه را مرتب‌تر کرده و آن را برای اجرای یک لایه دیگر آماده می‌کند.

حمل و بسته بندی کرنربید

بهتر است تا جایی که می‌توانید وزن نبشی‌ها را پایین بیاورید، پس پیشنهاد می‌کنیم به جای اینکه آن را در بسته بندی‌های بزرگ قرار دهید تا افزایش وزن داشته باشد، بهتر است در بسته‌بندی‌های کوچک تقسیم کنید. افزایش وزن نبشی ممکن است باعث پارگی تسمه‌ها نیز بشود. دقت کنید که هنگام برش نبشی کرنربید، باید از دستکش استفاده کنید تا آسیب نبینید.

لیست قیمت روز و خرید انواع نبشی

نتیجه گیری

تا اینجا فهمیدید که نبشی‌های کرنربید (Corner bead) به سه دسته اصلی گالوانیزه، کاغذی و پلیمری یا همان پلاستیکی تقسیم می‌شوند و هرکدام ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. این نبشی دارای مزیت‌های زیادی است که از مهم‌ترین مزایای آن می‌توان به طول عمر بالا و مقاومت در برابر هجوم حشرات یا خوردگی اشاره کرد. حالا که تا اینجا آمدید بهتر است سری هم به سایت فولاد فرتاک سورین بزنید که ارائه دهنده انواع محصولات فولادی است و شما می‌توانید با بازدید از سایت آن در صورت تمایل، محصول مورد نظر خود را سفارش دهید.

دیدگاه کاربران
5 دیدگاه
 • Hamed 30 مرداد 1401 / 6:04 ب.ظ

  مقاله بسیار جالبی بود. ممنون از شما

 • Hasan.va 13 شهریور 1401 / 10:46 ق.ظ

  تو کناف کاری ساختمان که من فعالیت دارم کاربرد خیلی زیادی داره نبشی کرنربید و اجرای اون خیلی دقت میخاد

  • تولید محتوا سپنتام 2 آبان 1401 / 8:18 ب.ظ

   سلام و درود به ما دوست عزیز. ممنون که نظرتون را با ما به اشتراک گذاشتید. تخصص و مهارت در انجام هرکاری بسیار مهمه به خصوص در کاری که نیاز به ظرافت زیادی در انجام اون کار وجود داره.

 • رحمت ایراندوست 2 آبان 1401 / 5:42 ب.ظ

  من تو ی کارگاهی ساخت قفسه کار میکنم از همین کرنربید ها که بسیار زخیمه و مقاومت زیادی داره به عنوان پایه و ریل برای ساخت قفسه ها استفاده میکنبم

  • تولید محتوا سپنتام 2 آبان 1401 / 6:55 ب.ظ

   سلام و درود به ما دوست عزیز. ممنون که نظرتون را با ما به اشتراک گذاشتید. در این مورد متاسفانه بنده اطلاعی ندارم اگر شما میفرمایید حتما همینطوره. بازم سپاس از شما که تجربه خودتون رو با مخاطبان ما به اشتراک گذاشتید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول